ricardo-gomez-angel-L6T_6Rp2iEk-unsplash

To što nemate vrt ne znači da ovih 9 vrsta cvijeća ne možete posaditi u svom domu ili na balkonu

GREEN_300_listici_sredina

Jeste li već posadili neku?

Što kad želite cvjetnjak, a nemate dovoljno prostora u vašem domu, odnosno vrt? Ništa lakše. Ovo su biljke koje možete saditi i u tegle i time dobiti pravu malu šarenu oazu prilagodljivu svakom prostoru.

Veliki ste ljubitelj šarenog cvijeća, ali nemate dovoljno prostora za prostrani vrt? Sadnja u posude mogla bi biti savršeno rješenje. Ovisno o veličini prostora u kojem živite i proračunu, postoji mnogo različitih načina za dizajn i organiziranje vašeg malog, ali slatkog vrta u teglicama. Možda cvijeće s popisa koje vam donosimo bude idealno za vašu malu šarenu oazu, a ne zahtjeva ni veliki prostor i tolerira nedostatak sunca. 

Lobelija

Ova cvjetnica dolazi u nijansama ljubičaste, bijele i plave. Iako može podnijeti jače sunce, ali u hladnijim klimama, preferira djelomičnu sjenu i ima tendenciju da “pokaže” svoje cvijeće prije nego što temperature postanu previsoke. Štoviše, ove će jednogodišnje biljke (tehnički začinsko bilje) rasti gotovo svugdje zbog svoje kompaktne prirode, a mnoge će nastaviti cvjetati od sredine ljeta do prvog mraza sezone. Jednom kada krenu rasti, biljke lobelije u loncima zahtijevaju vrlo malo održavanja, iako mogu zahtijevati češće zalijevanje tijekom posebno vrućih ili sušnih razdoblja.

Nedirak (Impatiens)

Mnogi vrtlari smatraju da je ova vrsta cvijeća odlična za sjenovita područja zbog lakog održavanja i otpornosti. Nedirci su dovoljno hibridizirani da nude razne boje, lišće i oblike cvjetova koje možete izabrati. Čuvajte ovo cvijeće podalje od izravnog sunčevog svjetla, umjesto toga odlučite se za područje s dobro drenirajućom zemljom za lonce i laganom do srednjom sjenom (iako neke sorte mogu podnijeti više sunca ako im je korijenje vlažno). Imajte na umu da, iako se biljke dobro snalaze na sjenovitim mjestima, prilično su osjetljive na niske temperature.

Plamenak

Njihovi cvjetovi rastu nisko pri tlu u uskim grozdovima i ispuštaju blago slatkasti miris, a biljke će se lako raširiti i prekriti svaki kutak i rupu vaše tegle. Zato mnogi vrtlari odlučuju držati ove puzavice u teglama, a ne u tradicionalnim vrtovima ili cvjetnjacima. Njihovo cvjetanje stiže u kasno proljeće i rano ljeto.

Fuksija

Fuksije će cvjetati cijelo ljeto, čak i bez puno sunčeve svjetlosti, što ih čini idealnim za sjenovitije dijelove vašeg vanjskog prostora. Podrijetlom iz Srednje i Južne Amerike, fuksije dolaze u nekoliko različitih varijanti i boja, iako gotovo sve preferiraju prošaranu hladovinu i hladnije temperature od toplijih ljetnih temperatura i izravnog svjetla. Obratite posebnu pozornost budući da se kod biljaka fuksije pojavljuje novi cvat, pa će one cvjetati obilnije kada ih objesi. Isto tako, kada grane završe s cvjetanjem, obrežite ih vrtnim škarama kako bi bile zdrave.

Klivija

Vani im je potrebna zemlja koja se jako dobro drenira i mjesto koje je barem djelomično zasjenjeno. Također će imati koristi od male količine jutarnje ili prošarane sunčeve svjetlosti. Njihovi cvjetovi u obliku trube obično su narančaste boje; neke rijetke žute sorte teže je pronaći i skuplje od njihovih narančastih kolega. Prema riječima direktora istraživanja ukrasnih biljaka u Botaničkom vrtu Chicago, klivije sporo rastu i teško se razmnožavaju, pa je najbolje kupiti zrelu biljku ako ne želite čekati nekoliko godina da procvjeta.

Torenija

Ako se odlučujete posaditi šarene torenije, trebali biste nabaviti posudu s puno odvodnih rupa, čuvajući ih zaštićenim od vrućeg popodnevnog sunca (iako mogu tolerirati neke, povremene izravne sunčeve svjetlosti). Ovi prekrasni cvjetovi u obliku trube također će privući i razne oprašivače.

Jaglaci

Jaglac se nalazi u divljini među šumama, ali dobro uspijeva i u posudama na zasjenjenim mjestima s dva do tri sata sunčeve svjetlosti dnevno. Jaglaci preferiraju dosljednu vlagu kada je u pitanju tlo, kao i hladne ljetne temperature i zaštitu od vrućeg popodnevnog sunca.

Begonija

Biljke u početku sporo rastu kada se sade iz sjemena i mogu potrajati mjesecima da sazriju, a mogu se uspješno uzgajati i kao sobne biljke ili na prozorskim daskama. Prikladne su za tropske regije i stoga mogu podnijeti tople ili vlažne uvjete rasta, slabo reagirajući na ekstremnu hladnoću.

Maćuhica

Cvjetovi maćuhice brzo rastu i tolerantni su na hladnije uvjete. Ono što je zanimljivo za njih, to što su obične vrtne maćuhice mješavina nekoliko različitih vrsta, uključujući viole, i smatrane su korovom sve do 19. stoljeća.

 

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.