Super ideje kako ponovno iskoristiti ostatke hrane iz kuhinje

Iznenadit će vas što sve možete napraviti!

Priprema jela iza sebe ostavlja veliku količinu ostataka namirnica, a sigurno ste se nekada pitali kako biste mogli te otpatke iskoristiti umjesto da ih bacite. Gotovo sve u vašoj kuhinji se može ponovno iskoristiti s minimalnom količinom otpada.

S obzirom na to da većina nas jede svježe voće i povrće, često se događa da nam ostane raznovrsna kolekcija ostataka na dasci za rezanje ili radnom pultu. Međutim, prije nego počnete sve to bacati u kompost ili smeće, razmislite što biste još mogli napraviti s time, odnosno kako biste možda mogli te otpatke iskoristiti.
Iznenadili biste se koliko toga možete učiniti s pojedinim komadom kojega biste inače bacili, a mi vam donosimo samo nekoliko prijedloga kako od njih napraviti nešto novo.

Povrtni temeljac

Ovo je, bez sumnje, rješenje broj jedan kada su u pitanju otpaci od hrane, a mogu uključivati sve, od ružnih krajeva mrkve i žilavih stabljika brokule do ljuske luka. Napraviti povrtni temeljac je tako jednostavno, a pojačava okus svega, od juhe do riže. Sve što trebate učiniti je uštedjeti ostatke povrća u vrijednosti od dva ili tri dana, a zatim ih baciti u lonac (ili lonac pod pritiskom) s vodom, začinima i začinskim biljem. Voda će se zatim pretvoriti u nešto puno aromatičnije. Nakon toga, možete baciti u kompost, a zalihe se mogu čuvati u zamrzivaču.

Talog kave

S obzirom na to da je bogat dušikom, izvrstan je za sadnice i biljke (posebice ruže). Može se koristiti kao zaštita od štetočina kako bi se mravi i puževi udaljili od njih. Također, stavljanje taloga kave u hladnjak ili zamrzivač pomoći će neutralizirati sve mirise.

Ljuske od jaja

Ljuska od jaja je odličan prirodni izvor kalcija. Tijelo ga lako apsorbira u tom obliku zato što je po kemijskom sastavu gotovo identičan ljudskim kostima i zubima. Osim kalcija , ljuska jaja sadrži vrlo važne elemente u tragovima: željezo, bakar, mangan, cink itd… Tako da je njih dobro iskoristiti za posipanje po tlu ispod biljaka kako biste pojačali rast, a možete ih samljeti u prah te zatim dodati u smoothieje i shakeove.

Sjemenke avokada

Sjemenke avokada bogate su vlaknima i antioksidansima. Mogu se osušiti, izrezati na komade i samljeti u fini prah, a zatim dodati u smoothieje ili shakeove. Vjerojatno većina ljudi ni ne zna da se najveći dio hranjivih sastojaka avokada nalazi u sjemenu. Povezani su sa smanjenjem upale i prepuni vitamina, antioksidansa i topivih vlakana.

Stari kruh

Mnogi vjerojatno bacaju kruh čim vide da je star par dana i često se baca kada ne treba. Umjesto toga, stavite kruh u mlinac za izradu krušnih mrvica, a zatim spremite za kasnije. Također ga možete izrezati na kvadrate i ispeći u pećnici kako biste dobili krutone. Krutoni se mogu dodavati juhama, salatama i raznim drugim jelima.

Ostatak džema

Ostalo vam je džema u staklenci toliko da ga ne možete iskoristiti za mazanje na kruh? Iskoristite ga tako da mu dodate jednake dijelove ulja i octa kako biste napravili izvrstan preljev za salatu!

Kore od parmezana

Vrlo često onu tvrdu koru od sira izrežemo i bacimo, ali sljedeći put sačuvajte te kore i ubacite ih u juhu kako biste joj dodali puno okusa. Možete ih čuvati u staklenci u hladnjaku ili zamrzivaču dok ih ne poželite koristiti.

Kore od jabuka

Kore od jabuka nemojte bacati, već ih dodajte vrućoj vodi kako biste dobili ukusan čaj.

 

PHOTOS BY: Pinterest, Unsplash, Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.