manny-becerra-NgdhrwAx0J8-unsplash

Solarni paneli postat će obvezni na svim novim zgradama EU

GREEN_300_listici_sredina

"Krovovi su ogroman i neiskorišteni potencijal”

Europska unija želi ubrzati masovno uvođenje solarne energije, a istodobno obnoviti europsku solarnu proizvodnu industriju. Solarni paneli mogli bi biti na svim javnim zgradama u Europi do 2029. godine. Plan je dio strategije da se prekine oslanjanje na ruska fosilna goriva, posebno prirodni plin, do 2030. EU trenutno dobiva oko 40% svog plina iz Rusije po cijeni od više od 110 milijuna dolara dnevno.

Polovica energije u EU dolazila bi iz obnovljivih izvora do 2030., što je dvostruko više od sadašnje količine, prema planu Europske komisije pod nazivom RepowerEU. To bi koštalo stotine milijardi eura, no velik dio tog novca došao bi od ušteda na uvoznom gorivu. Ipak, kako bi se to postiglo, potrebna je brza akcija.

Kao dio plana, Europska unija je uvela nekoliko mjera, od udvostručavanja stope uvođenja toplinskih pumpi do uspostavljanja područja za obnovljive izvore energije. Među tim mjerama, Europska komisija je također uvela “inicijativu za solarne krovove” kojom bi do 2029. postala obvezna ugradnja solarnih panela na nove javne, poslovne i stambene zgrade.

Pomak prema solarnoj energiji

Kao dio REPowerEU plana, EU ima za cilj pustiti u pogon više od 320 GW solarne fotonaponske energije do 2025. (više od udvostručenja u odnosu na 2020.) i gotovo 600 GW do 2030. Solar je isporučio oko 5% ukupne proizvodnje električne energije u EU-u 2020. Da bi se postigao cilj do 2030., EU bi u prosjeku morala instalirati 45 GW godišnje.

Kako bi ispunila taj cilj, EU se uvelike uzdaje u svoju “inicijativu solarnih krovova”. Prema nekim procjenama, krovni paneli bi mogli osigurati gotovo 25% potrošnje električne energije u EU – više od današnjeg udjela prirodnog plina. Te se instalacije mogu brzo postaviti, a istovremeno štite potrošače od visokih cijena energije, tvrdi EU. Zapravo, ovaj bi pomak mogao učiniti energiju jeftinijom u usporedbi s današnjim razinama.

Plan zahtijeva od EU i nacionalnih vlada da ograniče duljinu izdavanja dozvola za krovne solarne instalacije, uključujući velike, na najviše tri mjeseca – nešto što bi se trebalo dogoditi ove godine. Solarni krovovi bit će obvezni za nove javne i poslovne zgrade do 2027., a za stambene zgrade do 2029. godine.

Što se tiče uštede energije, Europska komisija također želi povećati svoj trenutni cilj za smanjenje potrošnje energije do 2030. putem energetske učinkovitosti, s 9% na 13%. Također potiče vlade da provode politike za povećanje uštede, kao što su smanjeni porezi na energetski učinkovite sustave grijanja i izolaciju zgrada. “Solarna energija i toplina ključni su za postupno ukidanje ovisnosti EU-a o ruskom prirodnom plinu. Široka primjena fotonaponskih uređaja smanjit će naše oslanjanje na prirodni plin koji se koristi za proizvodnju električne energije”, stoji u priopćenju Europske komisije. “Krovovi su ogroman i neiskorišteni potencijal.”

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.