brecht-denil-N0Nrts9tTpw-unsplash

Smanjimo li konzumaciju govedine za jednu petinu, spasit ćemo šume

GREEN_300_listici_sredina

Nove globalne procjene ističu održiviji načini proizvodnje hrane

Uzgoj govedine potiče krčenje šuma i glavni je izvor emisije metana. Smanjimo li samo 20% globalne potrošnje govedine u sljedećih 30 godina mogli bi prepoloviti krčenje šuma i emisije ugljika koje su povezane s tim.

Uzgoj govedine glavni je pokretač krčenja šuma u cijelom svijetu, a goveda koja se uzgajaju za prehranu glavni su izvor metana, 25 puta snažnijeg stakleničkog plina od ugljičnog dioksida. O tome govori novo istraživanje objavljeno ovaj tjedan u znanstvenom časopisu Nature, mjesec dana nakon što je Međuvladin panel Ujedinjenih naroda za klimatske promjene upozorio da čovječanstvo nije ni blizu na pravom putu da ograniči globalno zagrijavanje na 1,5 ºC iznad predindustrijskih razina.

Smanjena konzumacija govedine smanjila bi dio ekološkog otiska koji nastaje proizvodnjom hrane, ali neće riješiti klimatsku krizu, kaže glavni autor studije Florian Humpenöder, znanstvenik za održivost s Potsdamskog instituta za istraživanje utjecaja klime u Njemačkoj.

Prethodna istraživanja su pokazala da zamjena govedine s njezinim alternativama može imati povoljan učinak na okoliš. Humpenöder i njegovi kolege prva su skupina znanstvenika koja je procijenila učinke na okoliš djelomične zamjene govedine u određenom vremenskom periodu, kaže Franziska Gaupp koja proučava prehrambene sustave na Potsdamskom institutu za istraživanje utjecaja na klimu. Dosadašnje analize nisu uzimale u obzir promjene u rastu stanovništva, potražnji za hranom i drugim socio-ekonomskim čimbenicima.

Tim je koristio matematički model kojim su mjerili povećanje rasta stanovništva, prihoda i potražnje za stokom između 2020. i 2050. godine. Prema uobičajenom scenariju, globalno povećanje potrošnje govedine zahtijevalo bi proširenje pašnjaka za ispašu i usjeva za hranu, što bi udvostručilo godišnju stopu krčenja šuma na globalnoj razini. Emisije metana i korištenje poljoprivredne vode također bi se povećalo.

Ako se svjetska potrošnja goveđeg mesa per capita smanji za samo 20% do 2050., emisije metana smanjile bi se za 11%, krčenje šuma bi se prepolovilo, a time i emisije ugljika. No, ako 50% govedine koja se konzumira per capita zamijenimo njezinim alternativama, krčenje šuma bi se smanjilo za više od 80% i emisija ugljika bi znatno pala.

Sve supstitucije za govedinu rezultirale bi relativno malim promjenama u korištenju vode u poljoprivredi, otkrili su istraživači. To je zato što bi se voda koja je potrebna za uzgoj usjeva za ishranu stoke preusmjerila za uzgoj drugih vrsta usjeva, poput onih za ljudsku prehranu, kaže Humpenöder.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.