U ovom orkestru gudači, puhači, perkusionisti i drugi ne kupuju svoje instrumente u music shopovima, već sa smetlišta ponesu odgovarajuće potrepštine i iz njih proizvode svoja glazbala. “Recycled Orchestra” kako im je originalno ime dolaze iz Paragvaja, točnije iz sirotinjske četvrti Cateura u blizini glavnog grada Asunción u koju već godinama stanovnici gomilaju otpad koji dovoze svakodnevno u tu četvrt i koja se iz dana u dan pretvara u ruglo. Svakodnevno se u Cateuri baci oko 3 milijuna kilograma čvrstog otpada. Mnoge obitelji uklanjaju smeće koje se još može iskoristiti s odlagališta da bi ga preprodale, a djecu redovito izvlače iz škole kako bi im pomogli. Tijekom kišnih oluja ova odlagališta poplave, a tamošnji se stanovnici moraju probijati kroz kontaminiranu vodu.
– Zaista, da budem iskrena, u Cateuri praktički nije bilo ničega. Osim droge. Toga ima najviše – kazala je za strane medije 16-godišnja violinistica Noelia Rios koja je svoj instrument dobila upravo napravljen od smeća njezine rodne četvrti. Njezina je violina, kao i mnoge u orkestru, izrađena od limenki, drvenih žlica i savijenih vilica. Jedan od violončelista ansambla za svoje tijelo violončela koristi veliki metalni kanister od ulja. Klinovi za žice stvaraju se od reciklaže mrtvih čestičnih organskih materijala poput fekalija s odlagališta kao i od istrunulog voća i povrća koji na smetlište najčešće dolazi u plastičnim vrećicama. Također, klinovi, ali i ostala oprema za instrumente ujedno se dobiva i reciklažom starog posuđa pa čak i od potpetice istrošene ženske cipele.
Petnaestogodišnji Tobias Armoa svira saksofon izrađen od odvodne cijevi, rastopljenog bakra, kovanica, drški žlica, limenki i čepova. Dakle u ovom recikliranom orkestru ništa nije otpad, dapače ovaj orkestar svoje najljepše melodije stvara upravo zahvaljujući otpadu. Orkestar je prije nekoliko godina osnovao Favio Chavez, inženjer ekologije i zaštite okoliša.
– Otišao sam raditi u Cateuru i vidio sam da tamo ima puno djece i imao sam ideju da ih učim glazbi u slobodno vrijeme – izjavio je osnivač. Chavezovi satovi postali su toliko popularni da im je ubrzo ponestalo doniranih instrumenata. Stoga je zamolio Nicolasa Gomeza, nadarenog stolara u zajednici nadimkom “Cola”, da za svoju grupu napravi nove instrumente – od stvari s odlagališta otpada. Sve ostalo je kaže, povijest. Tako su počeli sve češće odlaziti na odlagalište otpada, a broj polaznika koji svira na recikliranim instrumentima bivao je sve veći. Glazba koju sviraju nimalo ne zaostaje za onom profesionalnih glazbenika pa su vrlo brzo privukli pažnju inozemnih producenata.
– Prije nekoliko godina, orkestar je privukao pozornost tima filmaša predvođenih izvršnom producenticom Alejandrom Amarillo koja je od nas stvorila zvijezde – ističe Chavez.
Prije četiri godine, filmski je tim s ovim jedinstvenim glazbenicima snimio kratki video za kampanju Kickstarter, nadajući se da će prikupiti 175 000 američkih dolara za cjelovečernji dokumentarni film. Ne samo da su skupili novac – video je postao viralan. Od tada Reciklirani orkestar nastupa za političare, monarhe, ali imali su čast svirati i nekadašnjem papi Franji. Grupa svira Mozarta, paragvajsku narodnu glazbu, čak i Franka Sinatru.
A mladi glazbenici sviraju i pjesme svojih idola poput Stevieja Wondera, Metallice i Megadetha te imaju i svoju službenu web stranicu. U međuvremenu je ansambl donio puno dobra Cateuri. Novac koji je orkestar zaradio na međunarodnim turnejama financirao je izgradnju novih, sigurnijih domova za nekoliko članova orkestra i njihove obitelji te graditelju Coli Gomezu tvornicu za izradu instrumenata koji i dalje u njoj reciklira otpad u najljepše zvuke.
– Najljepše od svega je što smo pokrenuli zajednicu prema nečem dobrom, promijenili smo ih, djeca nam iznova dolaze na satove, žele biti dio orkestra, neki od njih donose i svoje smeće kako bi svirali na njemu. To nije nužno trebala biti glazba da nas promijeni i pokrene, ali ova su djeca dokaz da iz ničega i k tome štetnog za okoliš stvaraju nešto prekrasno – zaključuje Chavez koji već sprema nove buduće reciklirane glazbene turneje.