thom-bradley-mwa_nzFpnJw-unsplash

Saznajte koji održivi brendovi su pobjednici PETA-ine modne nagrade

GREEN_300_listici_sredina

Etičnost i odgovornost

PETA Fashion Awards slavi brenove, ikone stila i napredne dizajnere koji su napravili velike promjene u svom poslovanju bilo da nude odjeću zbog koje životinje nisu tučene, zaklane ili ubijene zbog krzna i kože, ili da nude predmete izrađene od materijala koji su manje štetni
za okoliš. Evo pobjednika.

PETA, poznata po svom snažnom zagovaranju prava životinja, nedavno je objavila pobjednike PETA Fashion Awards za 2021. godinu. Iako je glavni fokus u odabiru pobjednika bio na veganskim i etičkim brendovima, ima i onih koji su su se istaknuli na druge načine zbog korištenja recikliranih materijala, odbacivanja djevičanske plastike i osiguranja poštenih radnih uvjeta. Sve su to etičke prakse koje vrijedi spomenuti i na njih skrenuti pozornost. Evo i popis ovogodišnjih etičkih pobjednika prema PETA-i.

Najveći trenutak bez krzna: Kering zabranjuje krzno

Ova globalna luksuzna grupa drži renomirane brendove kao što su Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta, Alexander McQueen i Balenciaga, da spomenemo samo neke, zbog čega ovakva odluka, ovako velike tvrtke, može imati jak veliki utjecaj kada su u pitanju etički standardi modne industrije. Dok su neki od njihovih brendova poput Guccija 2017. zabranili korištenje krzna u svojim kolekcijama, tek u 2021. su svi Kering brendovi obećali da će biti bez krzna.

Nagrada za napredak: GANNI je bez kože

Ganni, jedan od najpoznatijih danskih brendova etičke odjeće, u studenom 2021. je najavio svoje planove da postupno izbaci kožu iz svojih kolekcija. Uz dostupnu inovativnu biorazgradivu biljnu kožu, brend namjerava zamijeniti svoje kultne kožne čizme s platformom alternativnim proizvodima na biljnoj bazi poput kože jabuke ili grožđa.

Nagrada za suradnju: kolekcija ‘Happy Pineapple’ Nikea i Ananasa Anama

Iako Nike nije dospio na popis kao jedan od PETA-inih brendova etičke odjeće, ovaj poznati brend sportske odjeće ipak je dobio priznanje za svoje veganske tenisice. Izrađene od kombinacije otpadnih materijala nakon upotrebe ili naknadne proizvodnje (poput tekstila, plastike i pređe) i Pinatexa, materijala od kože od ananasa, ova cipela je jedna od njihovih najetičnijih do sada.

Najbolji luksuzni trenutak: Valentino i Armani zabranili angoru

Angora je materijal poznat po svojoj mekoći i svilenkastoj teksturi, no vrlo je kontroverzan jer uključuje čupanje ili brijanje dlake angora zečeva. Unatoč tome što je 2016. uvedena politika bez krzna, Armani se samo do 2021. obvezao zabraniti angorsku vunu iz svojih kolekcija. Slično se obećao i Valentino, navodeći da od 2022. modna kuća više neće koristiti angoru.

Nagrada za inovaciju: Guccijev Demetra materijal

Tijekom posljednjih nekoliko godina Gucci je napravio radikalne promjene kako bi postao jedan od vodećih brendova etičke odjeće u luksuznoj industriji. Guccijev revolucionarni novi veganski materijal Demetra je razvijen nakon dvije godine internog istraživanja i razvoja te korišten u stvaranju njihove Gucci Basket tenisice koja slavi street kulturu. Konačni rezultat su tenisice proizvedene od kombinacije recikliranih i biljnih materijala uključujući viskozu, drvenu pulpu i bio-poliuretan.

Najbolja veganska torba: torba “Frayme Mylo” Stelle McCartney

Stella McCartney je jedna od najpoznatijih veganki u modnom svijetu i dizajnerica koja se zalaže za prava životinja. Svojim najnovijim pothvatom nastavlja put svog brenda bez okrutnosti, tako što je napravila sve svoje kultne komade od biljne kože. Ranije u godini, britanska je dizajnerica predstavila svoju kultnu torbu Frayme izrađenu isključivo od Mylo-a te nekoliko komada ženske odjeće. Kao jedan od vodećih brendova etičke odjeće u luksuznoj industriji, Stella McCartney inspirira i potiče mnoge druge dizajnere da izbace kožu i krzno iz svoje proizvodnje.

Najbolje veganske cipele: All Kind

All Kind je britanski brend cipela koji je započeo 2020. godine i veoma su strastveni kada je u pitanju održivost i korištenje eko-materijala. Svi proizvodi su im 100% veganski, i općenito svi materijali koje koriste su izvrsna alternativa tradicionalnoj, i po njihovom mišljenju, zastarjeloj koži. Od samih početaka brend je osvojio razne nagrade, kao i sada, za svoju kolekciju veganskih cipela ručno izrađenih u Španjolskoj.

Nagrada za mušku modu: Oliver Co. London

Kolekcija elegantnih dodataka Oliver Co. izrađena je od najfinije kože jabuke i antilopa od recikliranog poliestera. Svaki novčanik je ručno izrađen s profinjenim detaljima za povećanje funkcionalnosti, a možete biti sigurni da nijedna životinja nije ozlijeđena prilikom izrade. Osim toga, nisu korišteni nikakvi djevičanski plastični materijali.

Veganska obnova: adidasove tenisice Stan Smith

Ako ste obožavatelj klasičnih Adidas Stan Smith tenisica, sada ih možete skupljati jer su napravljene od veganskih materijala. Tenisice su ponovno napravljene, no s biološkim i recikliranim materijalima i zanimljivim dizajnom, u suradnji s Disney-em, Stellom McCartney, i drugima.

Najbolja pletenina bez vune: House of Sunny

Kao jedan od novih brendova etičke odjeće u usponu, House of Sunny zamjenjuje krzno za
reciklirani poliester, organski pamuk i vrećice za odjeću koje su 100% biorazgradive.

Nagrada za posebna dostignuća: Elisabetta Franchi

Talijanska dizajnerica Elisabetta Franchi dobila je posebnu pohvalu od Pete za svoj životinjski aktivizam i radnje koje je poduzela da ukloni krzno i vunu iz svojih kolekcija.

PHOTOS BY: Instagram, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.