253562645_894714134508687_6410260481530009386_n

Samsø, prvi otok obnovljive energije na svijetu, osvojio UN-ovu nagradu za klimatskog lidera

GREEN_300_listici_sredina

I.B.

Veliko priznanje

Mali danski otok Samsø izabran je za klimatskog lidera od strane nagrade za borbu protiv klimatskih promjena "UN Global Climate Action Award“ zbog svoje transformacije u prvi svjetski otok obnovljive energije.

Danski otok Samsø u potpunosti je transformirao svoj energetski sustav s fosilnih goriva na obnovljivu energiju, postavši prvi otok obnovljive energije na svijetu. Ključni rezultati koje su postigli: ugljična neutralnost; lokalno vlasništvo 100% je uključeno u investicije u obnovljive izvore energije; društveno-ekonomske koristi.

Godine 1997., općina Samsø donijela je političku odluku da postane danski otok obnovljive energije za 10 godina. U to je vrijeme električna energija na otok dolazila je preko podmorskog kabela iz mreže kopnene Danske, a najveći dio energije opskrbljivao je ugljen. Nafta koja je dopremljena s kopna bila je primarni izvor energije za grijanje Samsøovih domova i poduzeća, kao i za gotovo sav prijevoz na otoku. Master planom je bila predviđena ugradnja vjetroturbina na kopnu i moru, zamjena lož ulja biomasom i električnom energijom, izgradnja novih toplana, solarnih panela, ulaganja u energetsku učinkovitost u kućanstvima i električnim vozilima. Model financiranja je u svojoj srži imao sudjelovanje građana i lokalno vlasništvo nad investicijama u obnovljive izvore energije. To je dovelo do značajnih koristi za otočnu zajednicu i gospodarstvo, nova radna mjesta i lokalni rast.

Samsø je već postigao svoj cilj smanjenja godišnje emisije CO2 blizu nule, čime je zapravo postao ugljično neutralan. To je učinjeno nizom ulaganja u obnovljivu energiju, odnosno 11 kopnenih i 10 vjetroturbina na moru, 4 lokalne toplane na biomasu, sunčane elektrane i električna vozila, što je omogućilo Samsøu da dosegne “100% neto godišnje bilance obnovljive energije”. Samsø je obnovio svoju ambiciju i nastoji postati potpuno ugljično neutralan do 2030. To znači da se neće koristiti fosilna goriva, a sve energetske potrebe otoka će biti pokrivene obnovljivom energijom. To je daleko ispred nacionalnih ambicija u Danskoj za 2030. i klimatskih ciljeva EU-a za istu godinu. Kako bi do 2030. godine ostala bez ugljika, otočna zajednica proširit će korištenje obnovljive električne energije u sektorima grijanja i cestovnog prometa te će fosilna goriva u pomorskom prijevozu zamijeniti lokalno proizvedenim bioplinom ili električnom energijom.

Stavljanje zajednice u središte razmišljanja o energetskoj tranziciji donijelo je ogromne prednosti otoku i poboljšalo perspektive i održivost zajednice na dugi rok. Ostvaren je dodatni prihod za Općinu i građane od projekata obnovljivih izvora energije te je pozitivno utjecao na zapošljavanje. Samsø je uspio izgraditi brend kako može izgledati uspješna energetska tranzicija koju pokreće zajednica, uz dobrobit za lokalnu zajednicu. Drugim riječima, Samsø je pokazao kako obnovljivi izvori energije mogu istovremeno biti katalizator za poboljšanje perspektiva zajednice za budućnost, dobro poslovanje i učinkovitu klimatsku akciju. Otok je također privukao doseljavanje mladih obitelji s kopna, inspiriranih njegovim uspjehom i zelenim brendom.

Samsø je shvatio da nije sam u ovoj tranziciji i da bi mnoge druge zajednice bile zainteresirane za učenje iz njihovog iskustva. To je dovelo do osnivanja Samsø Energy Academy koja ulaže resurse u izgradnju kapaciteta za razvoj zajednice i međunarodnu suradnju u Danskoj, Europi i šire. Također sudjeluje u programima suradnje i razmjene znanja, daje savjete o održivom razvoju zajednice te organizira studijske posjete Samsøu, radionice i programe vođenja kako bi nadahnuo lokalne čelnike, sudionike i kreatore politika iz cijelog svijeta.

IPCC-ovo šesto izvješće o procjeni potvrđuje da je neosporno da je ljudski utjecaj zagrijao klimatski sustav, podižući globalnu površinsku temperaturu. Nedavne klimatske promjene su široko rasprostranjene, brze i sve intenzivnije, a utječu na sve regije na Zemlji, uključujući oceane. Mnogi vremenski i klimatski ekstremi kao što su toplinski valovi, obilne oborine, suše i tropske ciklone postali su češći i jači. Ne samo da su se koncentracije CO2 povećale u Zemljinoj atmosferi, već se i brzina povećanja ubrzala. Ograničavanje zagrijavanja na 1,5°C može se postići samo trenutnim i značajno povećanim smanjenjem.

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.