Screenshot 2021-09-20 122236

Sam svoj modni kreator: Obojite tkaninu na prirodan način

GREEN_300_listici_sredina

Koristan hobi

Ako se volite baviti izradom i prenamjenom raznih stvari kod kuće, imamo super ideju za novi hobi koji ne samo da je praktičan, već je zabavan i omogućava vam da probudite umjetnika u sebi.

Prirodno bojanje tkanine je drevna tradicija i tehnike se razlikuju u cijelom svijetu. Nastalo je kuhanjem jer je proces vađenja pigmenta točno poput kuhanja hrane. Boje su izvorno potjecale iz izvora pronađenih u prirodi, poput povrća, biljaka, drveća i insekata. Bojanje prirodnim bojama trajalo je sve do 1850-ih, kada su se počele koristiti sintetičke boje proizvedene od petrokemikalija.

Danas je teško pronaći komad odjeće bojan prirodnim bojama, pa nije loša ideja naučiti kako to možete napraviti sami kod kuće. Postoje tisuće prirodnih materijala koji stvaraju predivne boje u tkanini, od rabarbare i dalija do indiga i mljevenih orašastih plodova, a mi ćemo vam ovdje dati nekoliko jednostavnih primjera korištenjem lako dostupnih prirodnih izvora. Općeniti postupak je da prvo odaberete ono što želite bojati, pripremite materijal za bojenje, zatim obojite i operite. Kako točno pripremiti materijal, i dobiti boju koju želite objasnit ćemo u nastavku.

Odabir boja

Boje ćete dobiti od različitih biljaka, a uvijek možete i eksperimentirati i igrati se različitim biljkama da vidite što sve možete dobiti. Ako nemate vremena za to, donosimo popis kako i od čega dobiti nekoliko klasičnih boja:

  • Plava: indigo, crveni kupus, bazge, crveni dud, borovnice, ljubičasto grožđe
  • Žuta: neveni, latice suncokreta, cvjetovi maslačka, paprika, kurkuma, lišće celera
  • Ružičasta: hibiskus, ljuske i sjemenke avokada, trešnje
  • Narančasta: mrkva, zlatni lišaj, ljuske luka
  • Crvenkasto-smeđa: šipak, repa
  • Zeleno: špinat, artičoke, lišće paprene metvice
  • Smeđa: crni čaj, kava

.

Pripremite svoju tkaninu

Prvo što trebate napraviti je početi s tretiranjem tkanine tako da bolje drži boju. Kod planiranja bojanja materijala prirodnim bojama najbolje je koristiti prirodne tkanine, a izbjegavati sintetičke jer neće dobro funkcionirati s prirodnim bojama. Postoje dvije vrste prirodnih tkanina: celulozna vlakna koja su na biljnoj bazi poput pamuka, lana i konoplje, i proteinska vlakna koja potječu od životinja, poput svile ili vune. Za obradu vaše tkanine prvi je korak dobro ju očistiti. Dubinski očistite svoju tkaninu kako biste uklonili bilo kakve fleke ili prljavštinu koja bi spriječila njezino upijanje boje. Da biste to učinili, prvo ju operite, a zatim je stavite u lonac te pomiješajte ocat i vodu u omjeru 1:4, odnosno 1 šalica octa na 4 šalice vode. Ostavite da ocat i voda prokipi, zatim dodajte tkaninu unutra s kipućom vodom i ostavite da se krčka 1-2 sata. Pustite da se tkanina ohladi, a zatim isperite prije bojenja.

Bojanje tkanine

Ovdje ćemo vam dati jedan primjer, a to je bojanje tkanine u ružičasto koristeći osušene cvjetove hibiskusa (ono što koristite za čaj ili ukras u koktelima). Nakon što ste prokuhali svoju tkaninu u loncu s vodom i octom, u drugom loncu dodajte cvijet hibiskusa (oko jedne i pol šalice) u 10 šalica vode. Pustite da proključa oko 30 minuta. Zatim lagano kuhajte. Nakon toga stavite tkaninu u boju i ostavite unutra minimalno 20 minuta pa sve do 2 sata. Maknite s vatre, i ako želite ostavite da se namoči preko noći ali ne morate. Tkaninu isperite u hladnoj vodi, objesite da se osuši vani, i imajte na umu da će nakon sušenja boja postati svjetlija. Operite i osušite, a da biste zapečatili boju stavite tkaninu u sušilicu te izglačajte nakon vađenja i gotovi ste. Uživajte u prekrasnim ružičastim nijansama svoje tkanine.

Napomena

Nisu svi materijali dovoljno stabilni za trajno bojenje tekstila pa će tijekom određenog vremena potpuno izblijedjeti. No vaš obojeni tekstil zadržat će boju dulje ako ga držite podalje od sunčeve svjetlosti i ako ga perete ručno.

PHOTOS BY: Pinterest / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.