Međunarodna skupina znanstvenika nedavno je na sjevernom Pacifiku, otkrila gljivicu koja razgrađuje plastični otpad koji pluta u Velikoj pacifičkoj mrlji smeća, a otkriće je objavljeno u znanstvenom časopisu Science of the Total Environment. Gljivica, nazvana Parengyodontium album, otkrivena je među tankim slojevima drugih mikroorganizama koji žive u i oko plutajućeg ‘otoka’ plastike na sjevernom dijelu Tihog oceana.
Prema studiji, to je četvrta poznata gljivica, koja živi u moru, a sposobna je konzumirati i razgraditi plastični otpad, i to posebice vrstu plastike od koje se izrađuju boce za vodu i vrećice, što je ujedno i najrašireniji oblik plastičnog otpada koji onečišćuje oceane.
Već je otprije poznato da sunčevo svjetlo mehanički razgrađuje plastiku, ali ono i olakšava posao gljivicama koje žive u moru, zaključuju znanstvenici koji su proveli ovu studiju. No, ovo otkriće ne znači da sada svi možemo nekontrolirano koristiti jednokratnu plastiku i odlagati je neodgovorno u okoliš. Oceani su preplavljeni plastičnim otpadom, što ozbiljno ugrožava morske ekosustave. I dalje, naglašavaju znanstevnici, treba težiti što manjem onečišćenju i upotrebi plastike jer uklanjanje plastičnog otpada također uznemiruje morske ekosustave.
Stoga, otkriće ovih gljivica može biti važan obrat iako je prepuštanje morskim mikroorganizmima da riješe plastični otpad zasad vrlo spor način jer, primjerice, laboratorijski uzgojeni P. album razgrađuje komad UV tretirane plastike brzinom od otprilike 0,05 posto na dan.