kornjača na

Rijetka divovska kornjača uočena na Kvarneru: Može narasti do dužine između 2 do 3 metra

GREEN_300_listici_sredina

Iznenadila znanstvenike

Prošli tjedan u Novom Vinodolskom, 100 metara od obale, primijećena je divovska kornjača, i to vrsta čija jedinka može narasti više od 2 metra u dužinu i dosegnuti masu od 700 kilograma.

Unatrag nekoliko godina u našem dijelu Jadrana bilježi se sve više novih vrsta, koje nisu dosad bile uobičajene za naše podneblje. Nedavno je znanstvenike iz Instituta Plavi svijet zaprepastila pojava divovske kornjače koju su snimili Ivana Barać i Boris Tomljanović, između Novog Vinodolskog i Selca na udaljenosti od sto metara od obale, te snimku poslali djelatnicima Instituta.

Riječ je o vrsti koja je iznimno rijetka u Jadranu, sedmoprugoj usminjači (Dermochelys coriacea) pa sui z Instituta zamolili da životnju građani ne uznemiravaju te ako je primijete da kornjaču snime i dojave im njezinu lokaciju.

“Sedmopruga usminjača nalazi se na IUCN-ovom Crvenom popisu ugroženih vrsta pod statusom osjetljiva vrsta s trendom populacije u opadanju. S obzirom na malu dubinu mora u području u kojem je uočena, postoji mogućnost da se zapetlja u konop, ostavljeni ribarski alat ili slično”, na svojim su društvenim mrežama upozorili djelatnici Instituta.

Dosad u Jadranu zabilježena pet puta

Sedmopruga usminjača je ujedno i najveća morska kornjača, a jedinke mogu narasti do dužine između 2 i 3 metra te doseći kilažu do 700 kg. Njezin je oklop sastavljen od mozaika malih dermalnih kostiju prekrivenih kožom pa ju je lako razlikovati od ostalih morskih kornjača. Sedam uzdužnih grebena na kožnom karapaksu sprečavaju turbulenciju vode oko životinje pa troši oko 20% manje energije u usporedbi s drugim kornjačama iste veličine. Peraje koje su duže od polovine ukupne dužine njezina tijela omogućavaju joj da može plivati i do 6000 km preko oceana.

Ova se vrsta uglavnom drži otvorenog mora i rijetko dolazi do obale pa je njezin dolazak u Novi Vinodolski prilično neobičan pothvat. Izlovom zbog mesa i jaja brojnost populacija ove vrste u drastičnom je padu. Na pješčanim plažama zapadne Malezije 1956. je zabiljezeno oko 11 000 gnijezda, a 1990. je broj pao na samo 280. U akvatoriju istočnog djela Jadranskog mora sedmopruga usminjača zabilježena je samo u pet navrata.

PHOTOS BY: Facebook/Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.