pexels-shvets-production-7512880

Recikliranje plastike nije učinkovito jer kućanstva recikliraju samo 12% jednokratne plastične ambalaže godišnje

GREEN_300_listici_sredina

Veliko istraživanje

Jedno od najambicioznijih dobrovoljnih istraživanja provedeno je kako bi ispitale veličinu problema plastičnog otpada u Ujedinjenom Kraljevstvu. Rezultati istraživanja pokazuju da kućanstva u Ujedinjenom Kraljevstvu odlažu blizu 100 milijardi komada plastične ambalaže svake godine, dok recikliraju samo 12 posto ambalaže za jednokratnu upotrebu.

Organizacije za zaštitu okoliša Greenpeace i Everyday Plastic provele su jedan od najambicioznijih dobrovoljnih istraživačkih projekata kako bi ispitale veličinu problema plastičnog otpada u Ujedinjenom Kraljevstvu. Rezultati istraživanja The Big Plastic Count pokazuju da kućanstva u Ujedinjenom Kraljevstvu odlažu blizu 100 milijardi komada plastične ambalaže svake godine, dok recikliraju samo 12 posto ambalaže za jednokratnu upotrebu, izvijestio je The Independent. Najviše plastičnog otpada potječe od ambalaže za hranu i piće, 83 posto, a najzastupljenija je ambalaža od povrća i voća, piše The Guardian. “Ovo je nevjerojatna količina plastičnog otpada”, rekao je Chris Thorne iz Greenpeacea u Velikoj Britaniji koji se bori protiv plastike. “Pretvarati se da to možemo riješiti recikliranjem je samo zelenaštvo industrije. Godišnje stvaramo stotinu milijardi komadića otpadne plastike, a recikliranje jedva da ostavlja trag”, ističe.

Prema rezultatima istraživanja The Big Plastic Surveyja, tjedan dana u svibnju 248.957 ljudi iz 97.948 kućanstava bilježilo je koju su vrstu i koliko plastične ambalaže bacili. Sudionici su izbrojali ukupno 6.437.813 komada otpada od plastične ambalaže. To iznosi prosječno 66 komada plastične ambalaže po kućanstvu tjedno, odnosno približno 3432 komada plastike po kućanstvu godišnje. Ako je prosječni tjedni ukupni iznos reprezentativan za obično britansko kućanstvo, razumna bi procjena bila da britanska kućanstva svaki tjedan odlože ukupno 1,85 milijardi komada plastične ambalaže. “Samo 12% sve ove plastike vjerojatno će završiti na recikliranju u Ujedinjenom Kraljevstvu, unatoč alarmu javnosti o tom problemu i naporima da se reciklira. Ostatak postaje zagađenje, bilo putem odlaganja, spaljivanja ili izvoza u zemlje diljem svijeta, postupno zagađujući sve; našu vodu, našu hranu, čak i zrak koji udišemo”, rekao je Thorne.

Plastika ne samo da pridonosi ogromnoj količini otpada koji se prirodno ne razgrađuje u okolišu, već se, prema Centru za međunarodno ekološko pravo, gotovo sva proizvodi od fosilnih goriva, što pridonosi emisiji stakleničkih plinova. Greenpeace i Everyday Plastic žele da vlada Ujedinjenog Kraljevstva prepolovi plastiku za jednokratnu upotrebu do 2025. godine i da postavi ciljeve za njezino gotovo potpuno uklanjanje. Također, traže zabranu izvoza plastičnog otpada do 2025. i depozit za povrat plastike odmah. Glasnogovornik vlade rekao je da žele pokrenuti program povrata depozita “čim to bude praktično”, kao i uvesti proširenu odgovornost proizvođača. Glasnogovornik je dodao da će vlada uskoro objaviti svoj odgovor na plan povrata depozita. “Što još vlada treba znati prije nego što nešto poduzme?” zaključuje Thorne. 

PHOTOS BY: Unsplash, Pexeles / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.