PearProsciuttoGorgonzolaPizza3

Recept za pizzu kakvu još niste probali!

GREEN_300_listici_sredina

Dva tajna sastojka

Kruška je slatka jesenska voćka koju volimo zato što je idealna za razne kombinacije; od pečenja i salata do raznih vrsta deserta i smoothieja. Možda ih inače jedete u kompotu ili voćnoj salati, ali mi vam donosimo jedan potpuno drugačiji recept s kruškom.

Kruške su inače odlične za zdravlje, bez obzira jedete li ih sirove ili termički obrađene. One nude prirodan izvor energije, bogate su antioksidansima, vlaknima i vitaminima B skupine. Zbog svega toga su odlične u sprečavanju raznih bolesti. Jedna kruška sadrži oko šest grama vlakana, što čini 20% od preporučene dnevne vrijednosti, a dobra vijest je i da sadrži topiva vlakna koja snižavaju razinu lošeg (LDL) kolesterola. Osim toga, pomažu kod sprečavanja dijabetesa jer reguliraju razinu šećera u krvi i sprječavaju nastanak otpornosti na inzulin. Ako s dolaskom jeseni osjećate da biste se mogli prehladiti, počnite jesti kruške jer su odlične za jačanje imuniteta. Osim što su bogate antioksidansima koji smanjuju razinu slobodnih radikala u tijelu, sadrži i vitamine i minerale koji će pomoći tijelu da se obrani od gripe i prehlade. Ako imate visoku temperaturu, sok od svježe iscijeđene kruške bi vam mogao pomoći.

S obzirom na to da kruške vrlo brzo sazrijevaju, prilikom kupnje odaberite one koje su još nedozrele i koje su neoštećene jer će vam one dulje trajati. Proces zrenja kruške će se nastaviti u hladnjaku, a ako ipak želite da sazriju brže, onda ih stavite u papirnatu vrećicu na sobnoj temperaturi. Kruške nikada nemojte ostavljati u plastičnim vrećicama gdje će biti u dodiru jer im je na taj način ograničen kisik i pojačana proizvodnja etilena, plina kojega kruške prirodno proizvode, a koji ubrzava proces truljenja.

Kada je kruška u pitanju vjerojatno je većina koristi u slatkim jelima, zato ćemo ju mi koristiti u slanom jelu i to na pizzi u kombinaciji s još jednom jesenskom voćkom – bundevom. Pizza je inače vrlo jednostavna za napraviti pogotovo ako kupujete tijesto za pizzu u trgovini, ali ne treba puno vremena ni ako tijesto radite sami. Jednom kad nabavite ili napravite tijesto, preostaje vam samo dodati na nju razne sastojke.

Kako ipak ne bi bilo prejednostavno, uključivati će malo kuhanja i pečenja. Bundevu će se trebati ispeći kako bismo dobili pire od bundeve (ako ga već imate – odlično!), i napraviti karamelizirani luk, no ako želite njega možete kupiti u trgovini. Ovisi o vama koliko vremena imate za pripremu jela.

Sastojci:

  • 1 veliki žuti luk vrlo tanko narezan
  • 2 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja plus 1 žličica
  • 1 tijesto za pizzu
  • 1 češanj češnjaka mljeven
  • ½ žličice mljevenog ružmarina
  • 1 šalica pirea od bundeve
  • 1 kruška prepolovljena po dužini
  • ⅔ šalice izmrvljene gorgonzole
  • Pesto za ukrašavanje

Upute:

  • Zagrijte 2 žlice maslinovog ulja u velikoj tavi na umjerenoj vatri. Dodajte luk i prstohvat soli te polako kuhajte, miješajući svakih nekoliko minuta, dok luk ne postane zlatno smeđi, džemast i
  • Zagrijte pećnicu na 230 stupnjeva. Tijesto za pizzu prelijte žličicom maslinovog ulja i pospite ružmarinom i češnjakom.
  • Bundevu posolite, popaprite i ravnomjerno rasporedite po
  • Po vrhu pizze stavite karamelizirani luk, kruške i gorgonzolu. Stavite u pećnicu i pecite 12-14 minuta dok ne postane hrskavo i dok se sir ne
  • Izvadite iz pećnice, pokapajte malo pesta po svemu i gotovi

Ovo će biti odlična kombinacija i za naan kruh ili focacciu. Ako želite da ova vegetarijanska pizza bude veganska samo zamijenite gorgonzolu sa veganskim sirom. Te ako volite salate, na pizzu slobodno dodajte i listove rukole. Uživajte!

PHOTOS BY: Pinterest, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.