Olimpijske igre vraćaju se u Pariz, a Francuzi su odlučili ovog puta napraviti nešto sasvim drugačije. Glavni cilj je da Pariz 2024. organizira “najodgovornije i najodrživije igre u povijesti” pa se gradi infrastruktura koja bi trebala biti dugovječnija
“Ovo selo zamišljeno je kao kvart u kojem će se život nastaviti i nakon što sve završi”, rekla je Georgina Grenon, direktorica za održivost.
Umjesto da borave u apartmanima, sportaši u Olimpijskom selu ovog ljeta živjet će u prostorima koji će kasnije postati tuđi dom ili radno mjesto. Nakon završetka Paraolimpijade 8. rujna, selo, koje se sastoji od 82 zgrade, bit će pretvoreno u uredski prostor za 6.000 radnika i stanove za dodatnih 6.000 ljudi.
Introducing the gleaming new Olympic Village at Paris 2024! Get ready to live it up in style! 🏟️🤩
🎥: ©️ SOLIDEO – Dronepress#Paris2024 pic.twitter.com/9e0JVpB833
— Olympic Khel (@OlympicKhel) March 6, 2024
Projekt bi mogao pružiti model za rješavanje stambene krize u francuskoj prijestolnici, gdje visoke kamatne stope, rast cijena i nedostatak ponude otežavaju lokalnom stanovništu kupnju ili najam domova. Ova lokacija izabrana je s ciljem revitalizacije povijesno siromašnih sjevernih predgrađa grada, piše CNN.
Sve što je izgrađeno u Selu napravljeno je s održivošću na umu
Organizatori su privremeno ili trajno preuredili nekoliko postojećih struktura na lokaciji, uključujući staru električnu tvornicu koja je pretvorena u “centar za stanovnike”. Također su unajmili postojeće filmske studije kako bi se koristili kao trening centri za sportaše umjesto izgradnje novih objekata za trening, što je učinjeno na nekim drugim Igrama.
Zgrade koje su izgrađene napravljene su od drva i recikliranih materijala, koristeći procese koji su, prema riječima Grenon, smanjili ugljični otisak projekta za 30 posto po kvadratnom metru — više nego što francuski ekološki propisi zahtijevaju.
Na nekim zgradama gdje će sportaši boraviti tijekom Igara nalaze se solarni paneli i zelene krovove
Trećina svih krovova opremljena je solarnim panelima, dok je druga trećina opremljena vrtovima namijenjenim smanjenju temperature unutar prostorija, rekla je Grenon. Ali same strukture nisu jedina stvar koja će biti reciklirana. Selo će sadržavati oko 3.000 stanova s ukupno 14.250 kreveta izrađenih od recikliranih materijala. Stolice su napravljene od kartona, što znači da se lako mogu reciklirati nakon Igara.
Jedna staza napravljena je od školjki koje bi trebale upiti kišu
U vrućim danima, pohranjena voda trebala bi ispariti i pomoći hladiti prolaznike. Glavna ulica sela ima pet eksperimentalnih vanjskih zračnih filtera. Gigantski tornjevi oblikovani poput usisivača dizajnirani su da usisaju zagađen zrak i filtriraju opasne čestice. Kreator Jerome Giacomoni, rekao je CNN-u da uređaj može očistiti “95 posto zraka od čestica — svih veličina”. Pet uređaja može očistiti ekvivalent volumena od 40 olimpijskih bazena na sat uz vrlo malu potrošnju električne energije, dodao je Giacomoni.
Dok će prizemlje nekih zgrada u Olimpijskom selu biti opremljeno tradicionalnim klima uređajima jer će biti pretvoreno u trgovine nakon Igara, apartmani sportaša koristit će geotermalno hlađenje umjesto klima uređaja. Ovaj sustav uzima vodu hlađenu na četiri stupnja Celzijusa iz bunara dubokih do 70 metara u obližnjem geotermalnom postrojenju i transportira je u cijevi ispod podova svakog apartmana. Hladna voda trebala bi moći hladiti zgradu za 6 do 10 stupnjeva Celzijusa u usporedbi s temperaturom vani, prema riječima Laurenta Michauda, direktora Olimpijskog i Paraolimpijskog sela Pariz 2024. Iako će sustav biti kontroliran na razini zgrade, svaki apartman ima termostat koji stanarima omogućuje da podese temperaturu za dva stupnja Celzijusa u svakoj jedinici. Sustav će također grijati apartmane zimi.
Gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo rekla je da je selo ‘dizajnirano tako nema potrebe za klima uređajem, čak i na vrlo, vrlo visokim temperaturama’.