Putopis: Svaki ljubitelj prirode trebao bi posjetiti otok Tenerife

GREEN_300_listici_sredina

Omiljena destinacija planinara

Otok Tenerife spada pod Kanarsko otočje koje je dio države Španjolske. Kada se to tako napiše, nimalo ne djeluje egzotično. Osobno sam prije svog dvotjednog boravka na Tenerifima vjerovala kako je u pitanju tek omiljeno ljetna destinacija brojnih Europljana koja djeluje poznato i nimalo egzotično. Oh, kako sam bila u krivu...

Dovoljan je samo jedan pogled iz aviona kako bi svaki posjetitelj shvatio da je došao na jedno uistinu posebno mjesto koje je na brojne načine kontradiktorno – surovo i pitomo, egzotično i poznato, opuštajuće i avanturistično u isto vrijeme. Tenerife je otok koji nije samo poznat po svojim hotelima i resortovima koji će vam ispuniti doslovno svaku želju. Ovaj kanarski dragulj je omiljena planinarska destinacija planinara iz cijelog svijeta. 

Jedan od vodećih razloga za to je Nacionalni park Teide kojim dominira planina Teide. To je najviša planina ne samo Kanarskog otočja nego i cijele Španjolske. U pitanju je zapravo vulkan čiji se glavni vrh Pico del Teide, odnosno njegov krater, nalazi na 3.718 metara nadmorske visine. To ga čini najvišim vulkanom u Atlantskom oceanu, a nosi i titulu četvrtog najvišeg vulkana u cijelom svijetu. Upravo tamo smo se uputili jednog sunčanog jutra. Za uspon smo odabrali najizazovniju rutu koja ide preko Montana Blanca staze s čijeg vidikovca se pruža jedan od najljepših pogleda na sami vrh. Prvih pet kilometara je ugodna šetnja koja otkriva svu nevjerojatnu ljepotu prirode obilježene vulkanom. 

Zadnjih pet kilometara staze je izazov i za one u odličnoj kondiciji. U tih par kilometara prođe se uspon od čak 1.500 metara, a uspon dodatno otežava manjak kisika zbog visoke nadmorske visine. Nakon što se dođe do žičare završava druga faza uspona. Za završni dio uspona, onaj do samog kratera koji spava, no ipak diše što možete ne samo namirisati nego i vidjeti, vodi staza 10 i za nju je potrebna dozvola koja je besplatna, no mora se podosta ranije online rezervirati. Naime, zbog zaštite prirode dnevno je dozvoljeno tek 200 posjetitelja. Mi smo svoju dozvolu rezervirali tri mjeseca ranije. Dio naše ekipe, nažalost, je morao odustati od završnog uspona zbog visinske bolesti, no dio nas je sretno i sigurno stigao do najvišeg vrha Španjolske. Podno vrha možete doći i žičarom, a oko nje se nalaze staze prilagođene i za posjetitelje bez planinarskog iskustva. Mi smo žičaru iskoristili za spuštanje. 

Inače, Nacionalni park Teide i podno planine Teide nudi raznolik i zanimljiv sadržaj, bilo da ste planinar ili tek ljubitelj prirode. Na raspolaganju stoje brojne lagane staze, a sama vožnja kroz park je doživljaj za sebe, a mnogobrojni vidikovci ga upotpunjuju. No, nisu Teide jedina planinarska destinacija. Na sjeveru nalazi se Anaga ruralni park kojeg krase stoljetne zelene šume kroz čije guste krošnje često ni sunce ne dopire. Mi smo istražili Začaranu šumu, poznatu kao El Pijaral. Taj dio se ubraja u najstariji dio ne samo Anage nego i cijelog otoka. Ovo je također strogo zaštićeni dio otoka kojeg dnevno smije posjetiti svega 45 posjetitelja. Potrebno je rezervirati svoj dozvolu, a to je moguće unaprijed dva tjedna prije željenog datuma. El Pijaral nudi na raspolaganju kružnu stazu na kojoj će vam se činiti kao da ste u nekom fantasy filmu. 

Anaga nudi brojne planinarske staze koje često prolaze kroz tradicionalna sela i završavaju na samoj obali. U mjestu Cruz del Carmen nalazi se centar za posjetitelje gdje možete naći izvrsne materijale, mape i dobiti sve potrebne informacije vezane za odabranu stazu. Zanimljiv je i Teno ruralni park u sklopu kojeg se nalazi i najimpresivniji klifovi otoka Los Gigantes. Na raspolaganju su brojne planinarske staze. Među popularnije i ljepše staze ubraja se svakako ona iz malog mjesta Santiago del Teide do sela Masca ili pak iz tog sela do same obale. Na Tenerifima ćete također naći i Špilju vjetra, odnosno Cueva del Viento. U pitanju je vulkanska cijev odnosno kanal, a ovaj prirodni fenomen nastaje kao rezultat nasilja erupcije vulkana dubokog porijekla. Cueva del Viento, odnosno u prijevodu Špilja vjetra, prema saznanjima je peti najduži vulkanski kanal na svijetu. Prva četiri su pronađena na Havajima. U pitanju je velebni podzemni labirint, a dio je otvoren za posjetitelje. 

Ljubitelji životinja će također doći na svoje. Na jugu postoje brojni izleti brodom koji vas vode na gledanje kitova i dupina. Naravno, nitko ne može garantirati da ćete ih vidjeti, no velika je vjerojatnost da ćete biti te sreće. Na Tenerifima ćete i u gradovima čuti cvrkut papiga, a na pojedinim dijelovima otoka možete promatrati i selidbe ptica. Istraživanje same obale je doživljaj sam po sebi. Crne vulkanske plaže su nastale prirodno, dok one zlatne nasipavanjem. Čak postoje i plaže na kojima se nalazi pijesak iz Sahare.
Otok Tenerife je puno više od samo izležavanja uz bazen ili plažu s koktelom u ruci. Ovdje ćete otkriti koliko je raznolika i moćna priroda, doživjet ćete jedne od najljepših izlazaka i zalazaka sunca u životu. I ostavit ćete sigurno dio svog planinarskog srca na vulkanskom krateru. 

PHOTOS BY: Mija Dropuljić, privatni album / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.