Kako smanjiti uporabu plastike u beauty rutini?

GREEN_300_listici_sredina

Mali trikovi za velike rezultate

Onečišćenje plastičnim otpadom, nažalost, postalo je naša stvarnost. Proizvodnja plastike na razini godine rapidno raste dok se tek nešto manje od 5% proizvedene reciklira. Činjenica da se mikro plastika nalazi u našoj hrani i vodi doista je zastrašujuća, a to još nisu najgori rezultati...

Kozmetička industrija jedan je od glavnih zagađivača okoliša. Često kupujemo beauty proizvode zbog atraktivnih pakiranja, no ne razmišljamo o posljedicama. Što možemo učiniti kako bismo smanjili količinu plastične ambalaže? Istražili smo alternative i otkrili kako možemo voditi uspješnu green beauty rutinu te učiniti nešto dobro za okoliš svakoga dana! Donosimo 5 ideja koje svatko može primijeniti u svojem domu!

Drvena četkica za zube
Stomatolozi preporučuju mijenjanje četkice za zube svakih 12 – 16 tjedana, što godišnje čini jako puno plastičnog otpada. Odnedavno na tržištu možemo pronaći biorazgradive četkice za zube od bambusa. Održiva biljka bambus, osim što brzo raste, pomaže okolišu pri smanjenju CO2 te se lako kompostira. Bambus u kombinaciji sa slinom sprječava rast bakterija. Također, ovakve četkice dolaze u papirnatoj ambalaži te su zaista održiva alternativa klasičnoj četkici za zube.

Tablete za pranje zuba i ispiranje usta
Mnogi brendovi donose održive zamjene za kalodont i vodicu za ispiranje usta – simpatične tabletice raznih okusa! Često veselih boja, tablete za žvakanje odličan su proizvod za pranje zuba. U sebi sadrže sve potrebne sastojke za održavanje zdravlja i higijene usne šupljine, te dolaze u recikliranim ili održivim pakiranjima. Iako zvuče neobično, uporaba je vrlo jednostavna – zagrizete ih te vlažnom četkicom operete zube!

Pamučne maramice za skidanje šminke
Iako možda niste razmišljali o tome, jednokratne vlažne maramice nisu samo loše za okoliš nego i za vašu kožu. Često sadrže sintetička vlakna, smole i umjetne mirise te su proglašene jednim od najvećih beauty zagađivača. Dobra zamjena za njih su perive, pamučne maramice koje možete pronaći u drogerijama ili napraviti sami. Pamuk je održiv materijal te definitivno neće napraviti štetu na vašoj koži kao vlažne maramice.

Proizvodi za tuširanje u kamenu
Tekuće sapune za ruke i tijelo, kao i šampon za kosu te regenerator, koristimo svakodnevno te ih možemo zamijeniti zero waste verzijom – sapunom u krutom stanju. Na tržištu se nalaze brojni proizvodi u obliku pjenušavih pločica. Svaka pločica za kosu može se iskoristiti za do 80 pranja, točnije, traju kao dvije do tri bočice šampona za kosu. Dodatna prednost je i to što su takvi proizvodi najčešće napravljeni uglavnom od prirodnih sastojaka!

Drveni češljevi za kosu
Plastične četke i češljeve za kosu možemo zamijeniti drvenima. Dolaze u raznim dimenzijama i bojama, često su tretirani samo prirodnim uljima koja hrane kosu te su izrađeni uglavnom od bambusa ili jasena. Drveni zupci masiraju vlasište te potiču proizvodnju prirodnih ulja, poboljšavaju cirkulaciju i ubrzavaju rast kose. Dobra stvar je i da ne oštećuju vlasi, te ne stvaraju statički naboj u kosi.

Metalna britvica
Istraživanja pokazuju da je potrebno čak preko 1000 godina da bi se jedna britvica razgradila. Britvice od biorazgradive ili reciklirane plastike dobra su alternativa, no pravo zero waste rješenje su metalne britvice. Iako djeluju pomalo zastrašujuće, klasične metalne britvice (koje ste sigurno vidjeli u ormariću vašega djeda) odličan su izbor, ne samo zbog svoje trajnosti već i zbog papirnatog pakiranja u kojem dolaze žileti.

Nadamo se da će vas ove ideje zaintrigirati i inspirirati da uvedete promjenu u svoju beauty rutinu i tako napravite nešto dobro za sebe, svoje zdravlje, a i za okoliš!

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.