U samo dva dana, koliko je padala u jugoistočnom Maroku, premašen je godišnji prosjek padalina na ovome području. U Tagouniteu, selu oko 450 km južno od glavnoga grada Rabata, u rujnu je zabilježeno više od 100 mm kiše u samo 24 sata.
Satelitske snimke NASA-e pokazale su kako se jezero Iriqui, koje je bilo presušeno 50 godina, ponovno napunilo vodom. “Nije bilo toliko kiše u tako kratkom vremenu u posljednjih 30 do 50 godina”, izjavio je za Associated Press Houssine Youabeb, dužnosnik marokanske meteorološke agencije.
Kiša koja je zahvatila marokansko područje prošli mjesec, meteorolozi nazivaju izvantropskom olujom, a smatraju kako bi upravo ovakve pojave mogle promijeniti vremenske uvjete u nadolazećim mjesecima i godinama. Naime, količina vlage koja ostaje u zraku potaknut će isparavanje i izazvati još češće oluje, kako piše The Guardian.
Poplave u Maroku prošlog su mjeseca usmrtile 18 ljudi i zahvatile su područja koja su prošle godine bila pogođena potresom. Također, zabilježeno je da su akumulacijska jezera u jugoistočnoj regiji tijekom rujna dostizala rekordne razine punjenja.
Sahara, koja sa svojih 9,4 milijuna četvornih kilometara predstavlja najveću pustinju na svijetu, proteže se u više od desetak zemalja u sjevernoj, središnjoj i zapadnoj Africi. Ponavljajuće suše predstavljaju problem u mnogim od tih zemalja jer su ekstremni vremenski događaji sve češći zbog globalnog zagrijavanja. Znanstvenici predviđaju da bi slične oluje mogle ponovno pogoditi Saharu u budućnosti.