Ovo doba godine idealno je vrijeme za postavljanje kućice za ptice. Osim što će pružiti siguran dom u kojima će graditi svoja gnijezda, kućice će im pružiti zaštitu od vremenskih neprilika i nepoželjnih gostiju.
Zbog uništavanja prirodnih staništa, krčenja šuma, uklanjanja oštećenih stabala ili obnove vanjskih zidova kuća, mnogim pticama koje grade gnijezda u šupljinama preostalo je malo mjesta za podizanje mladih. Stoga postavljanjem jednostavnih drvenih kućica pomažemo pticama i osiguravamo im mirno mjesto za najvažniju aktivnost u godini – podizanje i othranjivanje mladunaca.
Veličina, oblik, materijal i promjer prozorčića na kućici određuju koja će se vrsta naseliti u nju. Dodatno, visina na koju je postavljena i stanište u kojem se nalazi kućica također utječu na vrste koje će je potencijalno izabrati za dom. Nakon što postavite kućicu, ptice će u nju donijeti i naslagati materijal koji će tvoriti gnijezdo za polaganje jaja. Kako bi mladuncima bilo toplo i udobno, neke ptice će sakupiti dlaku ili perje, a nakon što ptići izlete iz kućice, ptice se najčešće nemaju potrebu vraćati u nju. Vrste iz porodice sova u koju spada ćuk te sokol u koju spada vjetruša, uopće ne grade gnijezda pa će u slučaju naseljavanja kućica od strane tih vrsta izostati unošenje materijala za gnijezdo.
Gdje postaviti kućicu?
Kod postavljanja kućice valja se pridržavati nekoliko smjernica: osigurati da se nalazi na mjestu koje nije previše, ne smije biti izravno izložena suncu cijeli dan, bilo bi dobro da je u blizini prirodnog zaklona u obliku krošnje stabla ili grmlja, van dohvata kućnim ljubimcima ili domaćim životinjama.
Kućica se može postaviti na stablo ili na zid (idealno ispod nadstrešnice), a najbolje vrijeme za postavljanje je period prije ožujka kako bi je ptice stigle prepoznati i istražiti prilikom potrage za mjestom gdje će se ugnijezditi. Kad ptice zauzmu kućicu, unosit će materijal (grančice, dlake, perje i dr.).
Dok traje gradnja gnijezda, nije poželjno otvaranje krova niti zavirivanje u kućicu, osim ako primijetite nešto neobično. Pticama je u tom razdoblju potrebna privatnost. Također, u kućici ne ostavljamo hranu, jer nije namijenjena za hranjenje.
Treba li brinuti o kućici?
Briga oko kućice je vrlo jednostavna. Tek je u jesen potrebno izvaditi iskorišteno gnijezdo te očistiti unutrašnjost od ostataka kako ne bi istrunuli tijekom zime. Za osigurati dugovječnosti, poželjno ju je prelakirati ili obojiti, a ako se odlučite za bojanje svakako preporučujemo korištenje boje na bazi vode ili prirodnih ulja poput firnisa ili lanenog ulja. Kućicu treba obojiti samo izvana kako bi se drvo učinilo otpornijim na djelovanje vremenskih prilika. Nije poželjno bojiti dio oko ulaznog otvora jer taj dio ptice ponekad kljucaju kako bi ga proširile i prilagodile svojim potrebama.
Osim što ćete postavljanjem kućice pomoći pticama da saviju svoje gnijezdo, imat ćete priliku uživati u praćenju ptica koje će dolaziti u vrt ili na balkon. Ovi mali i jednostavni koraci mogu imati utjecaj na očuvanje divljih vrsta i održavanje ekološke ravnoteže, posebno u urbanim sredinama. Dakle, ako se odlučite imati kućicu za ptice, odaberite pravo mjesto za nju i pomozite pticama stvoriti siguran dom!
Ako nemate vremena za gradnju kućice od starih dasaka ili niste u tome vješti, škicnite ponudu ovdje.
Više informacija o pticama, njihovoj ekologiji, prepoznavanju te promatranju saznajte u priručniku Ptice Hrvatske i Europe.