pexels-gary-barnes-6231575

“Proljeće je, a u meni nemir” stoga donosimo sjajne ideje za zeleni izlet

GREEN_300_listici_sredina

Birate kušanje vina u zelenilu ili Festival nordijskog hodanja?

Duži i topliji dani kad se priroda budi i kad sve više vremena provodimo na otvorenom idealni su za istraživanje mjesta koja dosad nismo imali priliku posjetiti. Gdje god se nalazili diljem Lijepe naše, postoji nešto za vas. Pogotovo ovog proljeća!

Iako svako godišnje doba ima svoje čari, proljeće u prirodi posebno je i čarobno. Sve se polako budi, šareni vjesnici proljeća ukrašavaju sve zelenije livade i proplanke, potoci se vraćaju u svoja korita, brojne životinje nam se sramežljivo pokazuju, a toj divnoj kulisi sunce sve češće daje svoj završni pečat.

Tijekom proljeća volimo sve više vremena provoditi u prirodi, udisati svjež zrak i puniti se posebnom energijom koju je moguće naći samo na čistom zraku. Ako vam nedostaje ideja za izlete, pronašli smo nekoliko mjesta (gdje god se nalazili) na kojima ćete zasigurno uživati – s prijateljima, obitelji, sami…ma kako god, dokle god je zeleno i u skladu s prirodom!

Uživanje u okolici Zagreba
Vinarija Voštinić Klasnić

Čak i da ne znate ništa o vinima, sjedeći na terasi Vinarije Voštinić Klasnić, okruženi zelenim prostranstvima, slušajući glazbu i promatrajući oblake, na dobrom ste putu ka savršenoj zelenoj meditaciji – u kojoj je dobra kapljica samo “šlag na tortu”. VK Vinarija & Galerija zaboravljenu moslavačku sortu škrlet, pretvorila je u sortu koja osvaja nagrade i ima potencijal postati ekološka. Ako ovog proljeća želite odličan, zeleni izlet za vaše društvo, na brdu iznad Ivanić Grada, svega 30 minuta vožnje od Zagreba, dođite na Vino&Pikanje.

“S druge strane Zagreba”, par kilometara udaljena od Jastrebarskog prostire se Plešivica. Iako najmanja vinska regija u Hrvatskoj, južne padine Plešivice jedno su od naših najpoznatijih i najuspješnijih vinogorja, s tradicijom uzgoja vinove loze koja se mjeri u tisućljećima. Krenite putem vinske ceste, guštajte u dobrom vinu, hrani te rekreaciji.

Preskočili bi ste vino? U okolici Jastrebarskog nekoliko je atraktivnih izletničkih destinacija, a Ornitološki rezervat Crna Mlaka i najviši vrh Samoborske gore Japetić samo su neke od njih. Također, u idiličnoj prirodi Žumberka možete se okušati u pecanju pastrva, a ulov odnijeti kući ili ga ondje i pripremiti – na ribnjacima Vrabac.

Istraživanje Lonjskog polja

Dobri poznavatelji ovog parka prirode tvrde da je najljepši upravo u proljeće. Provozajte se čamcem po Savi i oldtimer traktorskom kočijom po Stazi graničara u Krapju, posjetite europsko selo roda Čigoč, promatrajte ptice u ornitološkom rezervatu Krapje đol. Lonjsko polje prepuno je prirodnih i etnoloških bogatstava koje možete otkriti pješice, biciklom, kanuom, brodom.

Ako ste ovdje stigli s obitelji, ovog proljeća ne propustite sjajne Edukativne programe za djecu.

Male tajne Slavonije i Baranje
Kopački rit

Ako usred Slavonije poželite prošetati pored ergele arapskih konja, muflona i jelena lopatara u stoljetnoj hrastovoj šumi, posjetite imanje Višnjicu u Slatini. Životinje koje se ovdje uzgajaju na 40 hektara pašnjaka najviše će privući djecu, a cijela obitelj može krenuti u školu jahanja.U Baranji, oazi stoljetnih šuma i močvara, obavezno obiđite Kopački rit te etno selo Karanac, gdje od rekreativnih sadržaja možete uživati u vožnji biciklom, ugodnim šetnjama prirodom, vožnji kanuom i ribolovu.

Nemojte zaboraviti brojna etno sela i seoska gospodarstva koja uvijek krasi očuvani okoliš u kojem ljudi žive u skladu s prirodom. U seoskom ambijentu na lijepo uređenim imanjima dobit ćete autentičan doživljaj slavonskog kraja, uživati u domaćim specijalitetima pripremljenima od lokalnih namirnica te odmoriti dušu i tijelo.

Branje šparoga u Istri

Istra je osim po odličnom smještaju, wellness oazama i predivnim vilama, poznata upravo po dostupnosti zabavnih sadržaja, pa u gotovo svakom seoskom gospodarstvu možete dogovoriti vožnje biciklima, jahanje, traganje za tartufima ili branje sezonskih plodova poput šparoga u proljeće.

U branje šparoga krenite po širem obalnom pojasu Istre, od sredine ožujka do početka svibnja. Usput uživajte u prirodi koja počinje bujati. Šparoga raste uz bodljikavo grmlje pa budite pažljivi pri branju. S obzirom da se divlja, autohtona istarska šparoga ne može uzgojiti, vrlo je dragocjena, a njezino branje je mala gastronomska avantura. Branjem samoniklog bilja i njegovom pripravom u kuhinji moderni se čovjek vraća prirodi, sjećajući se davnih predaka kojima je ova vrsta bilja bilo gotovo jedini izvor hrane.

Ako ste ipak raspoloženiji za kušanje i guštanje u istarskim delicijama, u konobi Most još traje Mjesec šparoga, a u Kući istarskog maslinovog ulja možete degustirati gotova sva najpoznatija ulja iz ove regije.

Aktivno u Lici i Gorskom kotaru

Bez obzira tražite li mjesto gdje ćete u miru i tišini predivne prirode napuniti baterije i pobjeći od gradske vreve ili želite osjetiti adrenalin aktivnog odmora, u Gorskom kotaru i Lici moguće je oboje. Razgledavanje netaknute prirode? Vožnja quadovima podno Velebita? Istraživanje Like jahajući konje? Upoznavanje s medvjedima? Plitvička jezera, Slunj i Rastoke, Nacionalni park Risnjak, kanjon Kamačnik, Fužine, Vražji prolaz ili Kuterevo samo su neke od lokacija koje u proljeće postaju čuda prirode.

Ako ste ipak, samo za punjenje baterija i udisanje svježeg zraka, drvene kolibe i rustikalne kuće za odmor u srcu Like i Gorskog kotara ne bi ste trebali preskočiti.

Učenje o flori i fauni u Dalmaciji

Dolina Neretve je jedan od najljepših i najslikovitijih krajeva naše domovine, jedina je hrvatska delta i sadrži najveće i najvrjednije ostatke sredozemnih močvara na istočno jadranskoj obali i jedno je od malobrojnih takvih područja preostalih u Europi. Edukativni odmor i uživanje mogu početi jednim treningom prepoznavanja ptica na Neretvi. Udruga Biom tako 8., 9. i 15. svibnja 2021. na više lokacija na području cijele delte organizira tri terenske edukacije na kojoj će sudionici imati priliku vidjeti i naučiti prepoznavati vrste ptica česte u svojoj okolici, a uz malo sreće i rijetke vrste koje posjećuju lagune na ušću Neretve. Birdwatching program nudi i Vransko jezero na kojem je moguće rezervirati razne edukacije i maštovite programe, bili tamo s obitelji ili s društvom.

Željni adrenalina u Dalmatinskoj zagori mogu uživati u raftingu i kajak safariju Zrmanjom, ali i paintballu, pješačkim turama, off roadu, biciklizmu, streličarstvu te posjetu Cerovačkim spiljama koje se nalaze u blizini.

Zagorje zelene
Trakošćan

Bućkanje u jaccuzziju, istraživanje povijesti ili rekreacija? “Lepe ti je, lepe ti je Zagroje zelene” ne govori dovoljno o ovoj regiji sve dok ju ne posjetite. Seoska gospodarstva i izletišta savršena su jednodnevne izlete s obitelji, a Tuheljske toplice, terme Jezerčica ili Krapinske toplice odlična mjesta za rekreativce i one koji vole spojiti adrenalin i odmor.

Ovo proljeće, u Muzeju krapinskih neandertalaca posjetite izložbu fotografija članova Sekcije za fotografiju Udruge likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti pod nazivom VODA 2021. Neprocjenjiv izvor života, već je deveti put zaredom okupila 33 autora, sveukupno četrdesetak impresivnih fotografija na kojima je voda prikazana u svoj svojoj stvarnoj ljepoti.

A kad već želimo što zeleniji i zdraviji bijeg iz grada, kružna staza Hušnjakovo duga 2,5 km koja povezuje Muzej krapinskih neandertalaca i paleontološki spomenik prirode Hušnjakovo, obližnje jezero Dolac i ruševnu kapelu sveta Tri kralja kao najvišu točku staze savršena je za cijelu obitelji kao mjesto za edukaciju i rekreaciju. Za one malo jačeg sportskog duha, Trakošćan organizira Festival nordijskog hodanja!

 

PHOTOS BY: Pexels, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.