52b68d381242aaba41470aefd74a4932

Pretvorite svoju spavaću sobu u pravi mali eko raj

GREEN_300_listici_sredina

Soba snova

Stvaranjem ekološki prihvatljive spavaće sobe omogućava vam da živite zdravije i da se osjećate opuštenije.

Nakon dugog, stresnog dana na poslu ili jednostavno lijepog dana provedenog u prirodi nakon kojeg se vraćate kući umorni i zadovoljni, lijepo je imati mjesto za opuštanje. Naše spavaće sobe bi trebale pružati predah od naših užurbanih života, ali to može biti teško ako je vaša soba ispunjena materijalima koji emitiraju VOC (kao na primjer toksične boje) ili tkaninama dobivenim od fosilnih goriva. Srećom, postoji mnogo načina da svoju sobu učinite ekološki prihvatljivijom, stvarajući zaista ugodan i opuštajući prostor za sebe.

Kod preuređenja sobe u eko oazu neka načela na koja treba misliti su energetska učinkovitost, smanjenje otpada, zdravlje i trajnost. Kada su na primjer u pitanju električni uređaji, pazite da su energetski učinkoviti. Ako imate velike prozore kroz koje ulazi puno sunca, nabavite solarnu lampu ili za grijanje koristite infracrvene panele (ako niste u mogućnosti koristiti solarne panele). Ako ste spremni stvoriti održiviju spavaću sobu, evo nekoliko savjeta kako svoju sobu pretvoriti u eko utočište.

Uklanjanje nereda

Prije svega, uklonite nered i napravite čistku. Riješite se stvari koje ne koristite i koje samo skupljaju prašinu. Isto napravite s ormarom i na kraju stvari donirajte ili prodajte. Bitno je riješiti se otpada i svega što vam, kako bi rekla Marie Kondo, ne donosi više radost. Ako imate nešto što je potrgano, popravite. Ovo je najbolji početak da svoju sobu pretvorite u ekološki prihvatljivu spavaću sobu.

Namještaj

Ako tek planirate urediti i namjestiti spavaću sobu svakako imate prednost jer počinjete od nule pa već u startu možete birati da sve u sobi bude eco-friendly. Ako želite preurediti postojeću sobu, provjerite što je sve zapravo neodrživo i trebate zamijeniti te napravite popis. Jedna od opcija je pronalaziti rabljeni namještaj, a zatim svoj stari namještaj možete prodati ili donirati. U drugu ruku, ako tražite nešto specifično i ne odgovaraju vam rabljene opcije, uvijek vam preostaje kupnja novog. U tom slučaju, svakako birajte proizvode od etičkih i ekološki orijentiranih trgovaca. Za drvene komade potražite drvo iz održivih izvora. Razmotrite i ručno izrađene predmete od lokalnih obrtnika. Možda ćete čak pronaći namještaj izrađen od recikliranih materijala. U svakom slučaju, izbjegavajte umjetne materijale dobivene od fosilnih goriva i birajte namještaj koji je napravljen da traje.

Koristite Zero-VOC boje

Još jedan način da osvježite sobu je farbanjem zidova. Tada trebate pripaziti kakve boje birate. Pobrinite se da odaberete boje bez HOS-eva (hlapljivi organski spojevi) ili poznatiji i kao VOC. To su plinovi koje emitiraju različiti materijali, uključujući mnoge boje, a koji mogu imati negativne kratkoročne i dugoročne učinke na zdravlje. Tako da pripazite prije nego što odaberete boju za svoju sobu, provjerite ima li opcija s niskim ili nultim sadržajem VOC-a kako biste smanjili ispuštanje štetnih plinova u svoje utočište za spavanje.

Održivi tekstili

Spavaća soba sadrži vjerojatno najviše tekstila. Posteljine, popluni, jastuci, jastučnice i deke važan su dio stvaranja svoje eko spavaće sobe jer se ne želite umotati u poliester i druge sintetičke materijale. Da ne spominjemo da će se prilikom pranja takvih materijala u vodu ispustiti mikroplastika. Umjesto toga, ukrasite svoj krevet mekim, umirujućim organskim tkaninama poput pamuka, konoplje, lana ili bambusa. Slično vrijedi i za tepih, koji sigurno sadrži većina spavaćih soba. Ako imate onaj od sintetičkih vlakana, razmislite o tome da uložite u etički proizveden i/ili ručno izrađen tepih od izdržljivih materijala. Podržavat ćete lokalne obrtnike te dobiti jedinstveni tepih koji vaš prostor čini jedinstvenim. Potražite opcije izrađene od pamuka, vune, jute, recikliranih materijala ili drugih prirodnih vlakana i boja na bazi vode ili prirodnih boja.

Odaberite bolji madrac

S obzirom na to da otprilike jednu trećinu života provedemo spavajući, to je zaista puno vremena izloženo potencijalno otrovnim materijalima koji se danas nalaze u mnogim madracima. Studije su pokazale da određeni madraci mogu izazvati iritaciju dišnog sustava. Može biti pomalo zastrašujuće razmišljati o spavanju na otrovnom madracu svake noći, ali sva sreća na tržištu postoji sve više opcija zelenih madraca. Prilikom kupnje tražite organski pamuk ili vunu ili prirodni lateks i razmislite o opcijama koje imaju OEKO-TEX ili GOLS certifikat.

Rasvjeta i električni uređaji

Vjerojatno ste već čuli onu da u spavaćoj sobi ne biste trebali imati televizor i da generalno trebate imati što manje elektroničkih uređaja. Tu se moramo složiti. Kako biste ovu sobu pretvorili u opuštajuće mjesto, idealno bi bilo izbaciti elektroničke uređaje, a pogotovo ne koristiti ih prije spavanja (poput TV-a ili mobitela) jer dokazano utječu na kvalitetu spavanja.
Da biste stvorili ekološki prihvatljivu spavaću sobu, nabavite energetski učinkovite električne uređaje. Zamijenite sve svoje žarulje LED ili žaruljama sa žarnom niti. Izbjegavajte fluorescentnu rasvjetu koja emitira daleko više UVC i UVA zraka nego druga rasvjeta te koja sadrži živu i druge štetne elemente. LED svjetla su mnogo sigurnija i ekološki prihvatljivija. Kod električnih uređaja koristite samo one koje trebate. Umjesto ovlaživača i pročišćivača zraka koristite biljke koje su odlična alternativa ovim uređajima. Ako neki uređaj ne koristite, svakako ga isključite, a to vrijedi i za rasvjetu. Ovo ne samo da pomaže smanjiti troškove električne energije, već vas čini energetski odgovornima i energetski učinkovitijima.

Ambijent i dekor

Ispunite sobu biljkama, idealno onima koje uspijevaju uz minimalnu njegu i koje imaju svojstvo filtriranja zraka u vašoj spavaćoj sobi. Prema nekim studijama, sobne biljke mogu čak smanjiti stres i nelagodu te se osjećati sretnije, a super je što nam daju dojam da smo bliže prirodi. Osim biljaka, ne postoji ništa tako opuštajuće kao zapaliti svijeću, natočiti šalicu čaja i smjestiti se u krevet uz dobru knjigu. No mnoge svijeće su izrađene od parafinskog voska ili mješavine parafinskog voska koje pridonose lošoj kvaliteti zraka u zatvorenom prostoru. Parafinski vosak ispušta kancerogenu čađu dok svijeća gori, a neka sintetička ulja koja se dodaju svijećama radi ugodnih mirisa povezuju se s zdravstvenim problemima. Umjesto toga, odaberite svijeće izrađene od 100% sojinog voska ili pčelinjeg voska i pokušajte pronaći opcije s pamučnim, konopljinim ili drvenim fitiljem. Najbolje su svijeće bez mirisa, ali ako želite stvoriti mirno ili romantično raspoloženje, potražite svijeće napravljene s eteričnim uljima ili napravite sami svoju prirodnu svijeću kod kuće.

PHOTOS BY: Unsplash; Pinterest / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.