Više od polovice velikih svjetskih jezera smanjilo se od ranih 1990-ih, uglavnom zbog klimatskih promjena i povećane potrošnje u poljoprivredi i kućanstvima, pokazalo je novoobjavljeno istraživanje u časopisu Science.
Kako prenosi Reuters, tim međunarodnih istraživača izvijestio je da su neki od najvažnijih svjetskih izvora slatke vode – od Kaspijskog jezera između Europe i Azije pa sve do južnoameričkog jezera Titicaca – izgubili velike količine vode. Točnije, tijekom gotovo tri desetljeća, gubila su vodu kumulativnom stopom od oko 22 gigatone godišnje.
Za usporedbu, to je oko 17 puta više od volumena jezera Mead, najvećeg rezervoara vode u SAD-u.
‘Ovo ne smijemo zanemariti’
Hidrolog sa Sveučilišta u Virginiji i voditelj ove studije, Fangfang Yao, kazao je da je 56 posto smanjenja prirodnih jezera uzrokovano globalnim zatopljenjem i povećanom potrošnjom.
K tomu, znanstvenici za klimu tvrde da će brojna područja u svijetu postati još suša zbog klimatskih promjena, a vlažna područja sve vlažnija. Međutim, ova je studija otkrila značajan gubitak vode čak i u vlažnim regijama.
“Ovo se ne smije zanemariti”, u tom je kontekstu kazao Yao.
Znanstvenici su ispitivali vodu u gotovo 2000 velikih jezera uz pomoć satelitskih mjerenja u kombinaciji s klimatskim i hidrološkim modelima. Otkrili su da su neodrživo ljudsko korištenje, promjene u oborinama, sedimentacija i rastuće temperature doveli do pada razine jezera na globalnoj razini, pri čemu je 53 posto jezera pokazalo pad od 1992. do 2020. godine.
Krivac- čovjek
Znanstvenici i aktivisti godinama upozoravaju da je neophodno spriječiti globalno zagrijavanje iznad 1,5 Celzijevih stupnjeva, kako bi se izbjegle najkatastrofalnije posljedice klimatskih promjena. Međutim, svijet se trenutno zagrijava brzinom od oko 1,1 Celzijev stupanj.
Studija objavljena u četvrtak otkrila je da je neodrživo ljudsko korištenje značajno isušilo jezera poput Aralskog u središnjoj Aziji, ali i Mrtvo more na Bliskom istoku, dok su jezera u Afganistanu, Egiptu i Mongoliji pogođena rastućim temperaturama, što može povećati gubitak vode u atmosferi.