2781db34-5961-43b7-a02f-ce4da08e0b8d

Policija ipak pustila Gretu Thunberg: ‘Borba za zaštitu klime nije zločin’

GREEN_300_listici_sredina

Na prosvjedu protiv rudnika

Nakon što ju je njemačka interventna policija silom uklonila s prosvjeda, puštena je klimatska aktivistica Greta Thunberg. Ipak, prosvjedi protiv rušenja sela u svrhu proširenja rudnika nastavljaju se diljem Njemačke.

Njemačka policija pustila je Gretu Thunberg nakon što je u utorak privedena tijekom prosvjeda protiv proširenja rudnika ugljena u zapadnoj Njemačkoj kod sela Lützerath. “Njemačka je jedan od najvećih zagađivača u svijetu i treba se smatrati odgovornom”, poručila je Greta na prosvjedu. Kako je objavila njemačka policija, Thunberg je privedena nakon prosvjeda, ali je nakon provjere identiteta puštena, prenosi Reuters.

Najpoznatiju klimatsku aktivisticu policajci su uhitili nakon nekoliko upozorenja da će prosvjednike morati ukloniti silom ako se odmah ne odmaknu od središnjeg dijela rudnika.

‘Ovo nije zločin’ 

Na objavljenoj snimci vidi se kako njemačka interventna policija odnosi Thunberg koja se smješkala okupljenim fotoreporterima. U Njemačku je došla proteklog vikenda kako bi s lokalnim stanovništvom prosvjedovala protiv rušenja dijela sela kako bi se proširio rudnik lignita u vlasništvu energetskog diva RWE-a.

“Jučer sam bio dio grupe koja je mirno prosvjedovala protiv širenja rudnika ugljena u Njemačkoj. Policija nas je pretresla i zatim privela, ali su nas kasnije te večeri pustili. Zaštita klime nije zločin“, napisala je Greta na svom Twitter profilu.

Zalijepili se za cestu 

Intervencija policije nije spriječila druge ekološke aktiviste da nastave s prosvjedima diljem zapadne Njemačke. U Kölnu su se aktivisti zalijepili za cestu i zaustavili promet. Nosili su žute križeve, simbole prosvjeda protiv rušenja sela Lützerath.

Situacija je bila slična i u Aachenu gdje su prosvjednici zaplijenili bager pa su radovi obustavljeni, a u blizini Rommerskirchena skupina od 20 aktivista zauzela je željezničke tračnice koje vode do elektrane Neurath.

Aktivisti smatraju da Njemačka više ne bi trebala eksploatirati lignit ili ugljen te da bi se trebala usredotočiti na obnovljive energije. S druge pak strane, RWE, koji ima potrebne dozvole od vlasti, očekuje da će rušenje sela trajati osam do deset dana, a iskopavanje ugljena na tom području trebalo bi početi u ožujku ili travnju.

PHOTOS BY: Screenshot, Twitter / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.