Iako je Turska, pogotovo poljoprivredno područje u ravnici Konya, bilo poznato po vrtačama stoljećima, njihov je broj unatrag nekoliko godina porastao na više od 2600. Ono što zabrinjava stručnjake jest što nastaju iznenada te se šire i prema naseljenim područjima, a ozbiljno ugrožavaju i poljoprivredna zemljišta. Inače ravnica Konya u Turskoj, gdje je zabilježn ovako velik broj vrtača, poznata je po uzgoju žitarica pa se zbog toga i naziva “žitnicom države”.
Mnoge od vrtača duboke su i do 50 metara, nevidljive su izdaleka, a možete ih zateći u velikim poljima kukuruza, cikle, pšenice i djeteline koja se prostiru po ravnici Konya. Vladina agencija AFAD smatra da je povećan broj vrtača nastao zbog suše, ali i kao posljedica ljudskog djelovanja, odnosno zbog pretjerane potrošnje podzemnih voda.
Inače, vrtače su udubljenja koja nastaju otapanjem vapnenca i dolomita u tektonski razlomljenim područjima, a postanak im se veže uz koroziju i urušavanje podzemnih prostora. Vrtače su se iznenada pojavile i Hrvatskoj, i to u prvim mjesecima nakon snažnog potresa na Baniji.