patrick-metzdorf-xyQnsGRmeNQ-unsplash (1)

Ovim prirodnim materijalom možemo izgraditi cijeli grad za samo nekoliko tjedana

GREEN_300_listici_sredina

Iz srca Zemlje

Islandska arhitektica Arnhildur Palmadottir otkrila je svoj radikalan prijedlog, razvila je koncept Lavaforminga kao odgovor na rastuću svijest o emisijama ugljičnog dioksida (CO2) koje su povezane s građevinskim materijalima, a posebno betonom. Palmadottir je predstavila svoj koncept na DesignMarch festivalu tijekom sesije fokusirane na ulogu dizajna u oblikovanju alternativne budućnosti.

Lavaforming ili oblikovanje lave podrazumijeva korištenje kontroliranih erupcija lave za gradnju objekata koji bi, prema projektantici, bili znatno održiviji od onih koji su izgrađeni od čelika i betona.

“Lava je građevni materijal Zemlje, ali umjesto da dopustimo da se krajolici prirodno formiraju milijunima godina, možemo oponašati proces izgradnje koji koristi Zemlja i izgraditi cijeli grad za ljude u nekoliko tjedana”, rekla je Palmadottir za Dezeen. “To bi značilo da imamo održiv izvor građevinskog materijala koji može sam proizvesti energiju potrebnu za rukovanje i obradu.”

Projekt Lavaforming bio je izložen u umjetničkoj galeriji Ásmundarsalur u Reykjavíku tijekom festivala DesignMarch 2022. Izvedba projekta predviđa bušenje bušotina u zemlji kako bi se došlo do rastaljene lave, koja se zatim može usmjeriti u kontrolirane tokove.

Također, predložena su tri načina na koja bi se lava mogla koristiti za izgradnju zgrada. Najprije bi se mogla ohladiti u kalupima, a dobiveni oblici bi se mogli koristiti kao tradicionalni građevinski materijal. Drugi način predviđa korištenje lave u rastaljenom stanju za 3D print. I konačno, lava bi se mogla usmjeriti u tunele gdje bi se hladila i koristila kao strukturna osnova građevina.

 “Projekt je započeo promatranjem modernih građevinskih materijala, odnosno njihove emisije ugljika i utjecaja na okoliš”, rekla je Palmadottir. “Lavaforming je arhitektura tehnološki naprednog društva koje je odustalo od maksimizacije profita i stoga je slobodno istraživati ​​rješenja za krizu građevinskog materijala u svijetu.”

„Radimo i živimo u sustavima koji su fiksni i unaprijed zadani, imamo lance opskrbe koji se odvijaju glatko i fino su podešeni tako da možemo dobiti proizvode, građevine i hranu na jednostavan i brz način“, nastavila je.

Iako Palmadottir vjeruje da bi se prijedlog mogao realizirati, priznaje da je malo vjerojatno da će postati stvarnost. Umjesto toga, nada se da će to pokazati razmjere problema s kojima se suočava arhitektonska i građevinska industrija. “Što bi se dogodilo da razmišljamo izvan tih sustava i ako pogledamo na stvari iz drugog kuta”, dodala je.

PHOTOS BY: studio arnhildur palmadottir, unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.