good-soul-shop-DlO0yz4U67A-unsplash

Ovaj vikend okrenite se eko čišćenju vašeg doma. Donosimo vam top 5 recepata

GREEN_300_listici_sredina

Green cleaning

Uz ove trikove zaboravite na teške kemijske deterdžente iz lokalne trgovine!

Obaveze, obaveze i još malo obaveza. Ovako otprilike izgleda gotovo svačiji radni tjedan. Nakon radnog vremena, treba još obaviti nekoliko sitnica u gradu, nakon toga još je potrebno izdržati vožnju u rush houru, kod kuće skuhati ručak, eventualno se posvetiti djeci i zadaćama i naprosto je kraj dana, a čišćenje je odgođeno za drugi dan.

Drugi je dan odgođeno za onaj idući i tako dolazimo do vikenda kada je čišćenje doma naprosto neizbježno, ali i manje stresno, dapače većina će se složiti kako spremanje kuće vikendom donekle i opušta. Iako je tada najlakše posegnuti za ranije kupljenim sredstvima za čišćenje koji se nalaze negdje ispod sudopera ili umivaonika, ovog vikenda pokušajte napraviti svoje, prirodne deterdžente za čišćenje. Soda bikarbona, eterična ulja i limunska kiselina već čekaju negdje u zasjedi jer to su sastojci koji će vam najviše trebati.

Tekući prašak za rublje

Gotovo da ne postoji onaj tko ne “okrene” nekoliko mašina rublja tijekom vikenda. Ono što će vam trebati od sastojaka za prirodni prašak su natrijev karbonat (soda bikarbona), naribani sapun (kojeg ranije također možete napraviti kod kuće), do 10 litara vruće vode i nekoliko desetaka kapi eteričnog ulja koji će dati miris opranom vešu.

Najprije sapun zamiješajte s onoliko vode koliko je dovoljno da obujmi sav naribani sapun i miješajte na laganoj vatri dok se sapun ne otopi. Nakon toga dodajte preostalu vodu, sodu bikarbonu i nakapajte ulja te neku bocu od prijašnjeg praška koju ste mislili baciti iskoristite za držanje ovog novog kojeg ste sami napravili. Za jedno pranje dovoljna je jedna šalica praška.

Prirodni i reusable trik za peglanje i usisavanje

Na sreću padalina nam ove godine ne manjka, pa umjesto da koristite tvrdu vodu iz slavine koja u glačalima i usisivačima ostavlja kamenac, a nema smisla da trošite novac na destilirane vode iz trgovine, iskoristite kišnicu. Da dobro ste čuli, vodu od kiše kanije skupljenu u posude ili kante koje možete držati na balkonu, prokuhajte, ohladite dodajte par kapi eteričnog ulja i iskoristite ju za večernje peglanje ili pak za usisavanje ako koristite usisivač na vodu.

Čišćenje zakorjele pećnice

Započnite omekšavanjem svih zagorjelih dijelova parom, odnosno, na dno tople pećnice stavite veliki lim za pečenje i napunite ga kipućom vodom, zatvorite vrata i ostavite 20 minuta. Zatim ranije pripremite emulziju napravljenu od sode bikarbone i vode koju možete po pećnici razmazati kistom kojeg koristite za pečenje kolača. Ostavite 30 minuta, a zatim uklonite strugalicom i finom žičanom vunom.

Višenamjensko sredstvo za čišćenje svih površina

Ovo sredstvo idealno je za čišćenje masnih kuhinjskih površina, ali odlično ga “prihvaćaju” i kupaonski namještaj i pločice. Potrebno vam je 150 ml vode, 60 ml bijelog octa i 40 ml čistog alkohola te naravno eterična ulja za miris. Dobro je i za ogledala, te za stakla unutar automobila.

Sredstvo za uklanjanje bijelih “fleka” na vratima tuš kabina

Mrlje su česte i koliko god da ih uklanjate, ponovno se pojavljuju i to zbog kombinacije raznih sapuna i kamenca izazvanog tvrdom vodom. Ovaj put iritirajuće “fleke” u tuš kabini pokušajte ukloniti ovim sredstvom za koje su vam potrebna dva sastojka: limunska kiselina i voda. Promiješajte i stavite u neku od bočica s raspršivačem na sebi.

Nakon napornog čišćenja ne zaboravite i sebe nagraditi nekim kućnim beauty ritualom, od kojih prirodne recepte također možete otkriti OVDJE.

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.