281372713_304962765173112_7299139819220486800_n

Ovaj stroj izgleda poput robota iz filma “Wall-E”, ali zapravo pretvara zrak u pitku vodu

GREEN_300_listici_sredina

Cilj je ublažiti nestašicu pitke vode i smanjiti količinu plastike

Kumulus je startup s jednom misijom na umu: opskrba pitkom vodom na ekonomičan i održiv način.

Čini se da pitka voda uistinu postaje luksuz budući da oko milijardu ljudi nema pristup vodi, a 2,7 milijardi osjeti nestašicu vode barem jedan mjesec godišnje. Nedostatak pitke vode je jedna od najvećih prijetnji s kojima se čovječanstvo suočava i stručnjaci navode da će oko 600 milijuna djece živjeti u područjima s iznimno ograničenim vodnim resursima do 2040. godine. Kako bi doskočili ovom problemu, tuniski startup Kumulus je izmislio novi održivi izum. Radi se o stroju koji izvlači vodu iz sunca i zraka, a cilj njihovog projekta je osigurati pitku vodu na ekonomičan i održiv način, proizvodeći između 20 i 30 litara dnevno bez ikakvog vanjskog napajanja električnom energijom ili dodatnog izvora vode.

Sve je počelo prije otprilike tri godine kada je Iheb Triki otišao na četverodnevno kampiranje u pustinji Tunisa. Nakon šest sati vožnje kroz planine pijeska, on i devet prijatelja stigli su na odredište sa 100 litara flaširane vode. Triki je tada primjetio golemu količinu plastičnih boca ispred sebe i još hrpu praznog plastičnog smeća zaostalog od prijašnjih kampera. Sljedećeg jutra uočio je sitne kapljice rose na površini svog šatora zbog čega mu je sinula ideja. Triki, koji je inače inženjer po struci, je sada izvršni direktor tuniskog startupa pod nazivom Kumulus koji je razvio uređaj koji oponaša proces kondenzacije za pretvaranje vlage u zraku u pitku vodu. Pokretan solarnim panelima, Kumulus one veličine je velike fotelje i može proizvesti od 10 do 50 litara čiste vode dnevno, ovisno o razini vlage u zraku, a izgledom podsjeća na robota iz animiranog filma “Wall-E”.

Ovaj stroj radi slično kao rosa koja se stvorila na površini Trikinog šatora. Vlažan zrak automatski ulazi u stroj kroz male otvore na vrhu i prolazi kroz početni filter, a zatim se hladi u komori koja kondenzira vlagu u zraku i pretvara je u rosu. Voda se zatim ponovno filtrira, mineralizira i sprema u spremnik za vodu. Izljev s vanjske strane omogućuje ljudima lak pristup vodi. Zaslon, u međuvremenu, prikazuje koliko je vode dostupno unutar stroja i može se povezati s aplikacijom koja korisnicima omogućuje praćenje stvari poput kvalitete vode i kada promijeniti filter. Triki predviđa da će to na kraju biti vrlo prilagodljiv uređaj s kojim korisnici mogu kontrolirati i vrste minerala koje mogu dodati, poput magnezija za ljude koji se bave sportom.

Cilj ovog projekta je ublažiti nestašicu pitke vode i smanjiti plastični otpad. Ovaj stroj je dizajnirao dizajner interijera i proizvoda Zouhair Ben Jannet, i on može stati u kocku od jednog kubičnog metra te biti opremljen panelom za solarnu energiju, što ga čini potpuno neovisnim. Zahvaljujući njemu omogućen je pristup sigurnom i stabilnom izvoru pitke vode, čak i u suhim područjima poput sjevernoafričke pustinje.

Tvrtka osigurava uređaje školama i selima u kojima nedostaje pitke vode, a nude je i tvornicama, uredima i hotelima u nastojanju da smanje upotrebu vode u plastičnim bocama. Za sada su tri uređaja raspoređena u Tunisu i Parizu, gdje se testiraju. Ali u tri tjedna otkako je lansiran, startup je već primio više od 100 prednarudžbi, u vrijednosti od oko 700 milijuna dolara, od klijenata iz Francuske, Italije, Meksika i Urugvaja.

PHOTOS BY: Facebook / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.