Otkad je 2011. godine grad Kopenhagen doživio poplavu katastrofalnih razmjera, kada je u samo nekoliko minuta bujica vode preplavila ulice i trgove, gradski oci počeli su ozbiljno razmišljati o tome kako ovu metropolu zaštititi od posljedica klimatskih promjena.
“Te smo godine shvatili da će Kopenhagen biti pogođen klimatskim promjenama, pa smo analizirali utjecaje. Čini se da ćemo imati do 30 posto više kiše i porast kišnih oluja koje će imati veliki utjecaj na grad”, objasnio je Jan Rasmussen, direktor projekta Gradskog plana za prilagodbu klimi Kopenhagena.
I tada se počelo raditi na osmišljavanju plana za bolje upravljanje pljuskovima tijekom kojih bi moglo pasti više od 15 milimetara padalina u 30 minuta. Kako piše Euronews, plan predstavlja niz tehničkih i prirodnih rješenja za upravljanje padalinama.
Kako bi povećao vodni kapacitet svog sustava, pokrenuli su izgradnju nekoliko tunela ispod grada, a jedan od tunela dužine je 1,3 km, a povezivat će unutarnja jezera s lukom i bit će u upotrebi od 2026. godine. Troškovi izgradnje ovog tunela su 43 milijuna eura, ali gradske vlasti smatraju da je šteta za grad od potencijalnih poplava znatno veća.
Također, radi se i na površinskim rješenjima, poput izgradnje spremnika za kišnicu u stambenim područjima, a razmatra se i postavljanje propusnijeg asfalta koji će spriječiti zadržavanje vode na površini.
Također, neki su parkovi potpuno preuređeni, primjerice kao poznati Enghavepark, koji može postati spremnika za vodu od 22.600 m3, što je ekvivalent osam olimpijskih bazena.
No vlasti Kopenhagena nisu se fokusirale samo na razdoblja jakih kiša, već očekuju i udare toplinskih valova pa rade i na sustavnom proširenju zelenih površina koje bi utjecale na smanjenje učinka toplinskog otoka.