Rakesh Khatri, zeleni aktivist u glavnom gradu Indije, izgradio je više od 250.000 gnijezda u pokušaju da spasi vrapce, trud koji mu je priskrbio titulu “Nest man”, odnosno čovjek od gnijezda.
Khatri je rekao da se broj vrabaca, koji se obično nalaze u urbanim gradovima, smanjio u New Delhiju jer im novije zgrade s prozorima ne dopuštaju da grade gnijezda. “Većina otvorenih prostora je betonirana, drveće i grmlje je nestalo, a moderne kuće nisu prikladne da vrapci grade gnijezda”, rekao je za tamošnje medije. “Dakle, važno je raditi na njihovom spašavanju.”
Dokumentarni filmski redatelj po profesiji, Khatri se prije više od dva desetljeća posvetio okolišu. Ovaj 60-godišnjak, koji podučava djecu i starije kako napraviti gnijezda, uvršten je u Limca Book of Records, knjigu svjetskih rekorda koju drže Indijci, a primio je i druga priznanja kao što je Međunarodna nagrada Zelena jabuka od strane UK House of Commons u 2013.
Prema Khatriju, organizirao je više od 3500 radionica za podizanje svijesti o okolišu diljem zemlje, naučivši najmanje milijun djece kako izgraditi skloništa za ptice.
Godine 2012. osnovao je zakladu Eco Roots koja potiče djecu i mlade na brigu o okolišu. Također radi na podizanju svijesti o e-otpadu i klimatskim promjenama te organizira izlete u prirodu.
Nedostatak pjeva ptica
Sve je počelo kada je u svom domu u Old Delhiju primijetio da nema veselog ptičjeg pjeva vrabaca. Shvatio je da rast urbanizacije i promjenjivi životni stilovi stanovnika imaju duboke učinke na prirodne ekosustave. “Kao dijete vidio sam vrapce kako se gnijezde u visokim kutovima soba, razvodnim pločama i prozorskim oknima. Odrastao sam pazeći i štiteći ih”, rekao je.
Khatri je tada odlučila posvetiti više vremena gradnji gnijezda kako bi vratio slatko cvrkutanje vrabaca. Njegovo putovanje, međutim, nije bilo lako jer u početku umjetne kućice za ptice nisu bile od koristi. No, nije odustajao. “Nastavio sam pokušavati sve dok nisam uspio pomoću bambusovih štapića”, rekao je. “Postavio sam gnijezda u različitim dijelovima svoje kolonije i kada su prvi vrapci našli utočište, bio sam oduševljen i ohrabren da nastavim.”
Ubrzo je sam naučio kako napraviti gnijezda za 40 vrsta ptica i počeo ih postavljati na balkone i krovove kuća i druga prikladna mjesta. Khatri izrađuje gnijezda od jute, plastičnog otpada i drugog materijala, kao i drvene kućice za ptice, tako da se mogu postaviti izvan betonskih konstrukcija u urbanim prostorima.
“Nema većeg blagoslova od izgradnje doma za vrapca čiji je dom uništio čovjek”, kaže Khatri. “Mi trebamo prirodu, ali priroda ne treba nas. Ako želimo živjeti i biti sretni, onda moramo surađivati s prirodom jer nas ona najviše podržava.”ž