Jasna je stvar da ništa ne može higijenski zamijeniti pranje rublja, no svakodnevno pranje veš mašine svakako nije ekološki najprihvatljivija opcija. Kako bilo, neku odjeću nije nužno prati nakon svakog nošenja, pa je to izvrsna prilika da upotrijebite neki od ovih savjeta kako odjeću održati svježom i očuvanom i bez perilice za rublje, a time ćete smanjiti potrošnju vode, kao i potrošnju električne energije i deterdženata koji su često puni kemikalija štetnih za okoliš.
“Bolje spriječiti nego liječiti”
“Razmišljanje u smislu prevencije dobra je strategija”, kaže Kate Fletcher, profesorica u Centru za održivu modu, London College of Fashion. Nekoliko malih, promišljenih promjena može pomoći u smanjenju količine pranja rublja. Fletcher savjetuje da tijekom kuhanja uvijek nosite pregaču te da prilikom dugih šetnji u prirodi uvučete nogavice od hlača u čarape, kao i nošenje majice ili potkošulje ispod košulja i bluza tako da trebate oprati samo donji sloj, ne nužno i gornji dio odjeće. Razmišljanje o tome koja vlakna kupujete i nosite također može pomoći, kaže Fletcher. “Vuna je preferirano vlakno za rukovanje mrljama i mirisima jer ima složenu ljuskavu strukturu koja vlaknima daje prirodnu odbojnost mrlja”. Nasuprot tome, sintetička vlakna poznata su po tome što zadržavaju mirise, uključujući miris tijela, osobito ako se koriste omekšivači”, ističe Fletcher.
Zaustavite mrlje odmah
Prethodna obrada i sprječavanje mrlja od stvrdnjavanja može pomoći u smanjenju pranja rublja, kaže Fletcher. “Preporučljivo je natopiti i na taj način očistiti određenu mrlju. To pomaže u sprječavanju ponovnog pranja akoje odjevni predmet generalno čist.” Orsola de Castro, osnivačica aktivističke grupe Fashion Revolution, ima bitan savjet za čiščenje mrlja, čak i ako niste kod kuće. “Ne idem nigdje bez spužve. Zato što se mrlje možete riješiti trenutačno gotovo u svakom slučaju, čak i ako je riječ o ulju ako sa sobom imate dobru spužvu. Ako djelujete brzo, možete očistiti mjesta koristeći samo spužvu i malo tople vode, bez deterdženta”, ističe. Također preporučuje da se suhu spužva snažno pritisne na mokru mrlju jer će ona upiti većinu vlage od mrlje.
Četkanje odjeće
Fletcher tvrdi kako i četkanje odjeće može pomoći u tome da ne perete svaki put odjeću. “Četkanjem možete skinuti prljavštine poput blata, a za to vam ne treba ni posebna četka. Dovoljna je i stara četkica za zube”, kaže.
Zračite odjeću
Prije nego li odjeću stavite za pranje, provjerite treba li uistinu pranje ili je dovoljno samo provjetriti ju prije nego li ju spremite u ormar. Dovoljno je neki komad odjeće objesiti na balkon ili u tuš kabinu natopljenom parom. Kako tvrdi Fletcher, to je osobito dobro za pleteninu i jakne.