Ovo smo ljeto svjedocima da se meduza morska mjesečina, koja je inače zastupljenija na sjeveru Jadrana, raširila i po srednjem Jadranu. Inače, istraživanja su pokazala kako meduzama pogoduju duga topla ljetna razdoblja i toplije zime, a u obalnim vodama, koje su izloženije ljudskim utjecajima, šanse da se pojavi ova vrsta se povećavaju.
Meduza morska mjesečina iznimno je neugodna za ljude jer u kontaktu s njom dolazi do bolnih ‘opeklina, ali je korisna za ravnotežu u morskom ekosustavu jer se hrani zooplanktonima, izvor su hrane za morske kornjače i neke ribe, a dušik i fosfor koje izlučuju ponovno se iskorištava u hranidbenoj mreži.
No ovu je populaciju znanstvenicima iznimno teško pratiti pa je znanstvenica dr. Olja Vidjak s Instituta za oceanografiju i ribarstvo nedavno pokrenula i mobilnu aplikaciju za dojavu o meduzama – RebrashNET.
Kroz ovu aplikaciju, uz pomoć dojava građana o kretanju meduza morska mjesečina znanstvenici dobivaju vrijedne podatke, a istodobno se i educira javnost te se smanjuje strah od ovih morskih organizama.
Mobilna aplikacija, poput RebrashNet omogućava dojave o meduzama putem georeferenciranih slika, pružajući brzu informaciju o rasprostranjenosti vrsta. Stoga, s Instituta pozivaju sve ljubitelje podmorja da instaliraju aplikaciju i dojave mjesta na kojima su se susreli s meduzama ili rebrašima.
Kako kaže dr. Vidjak, za odgovorno upravljanje morskim resursima potrebno je razumijevanjem interakcije meduza, riba i klime, a u tome velika pomoć s terena upravo su osviješteni građani.