Iako se na prvu može učiniti kako su žabe poprilično ukusan zalogaj za krokodile one ih mogu otrovati. Uvezene s područja Južne Amerike 1930-ih, ove štetočine ubile su brojne životinjske vrste diljem Australije, uključujući zmije, slatkovodne krokodile i goanne.
No, znanstvenici i domorodački rendžeri osmislili su pametan način da natjeraju krokodile da dvaput razmisle prije nego što zgrabe ovu vrstu žabe.
U detoksicirane mrtve žabe ubrizgavaju posebnu kemikaliju i tako ih treniraju da izbjegavaju ovu otrovnu vrstu.
Zašto moramo zaštititi krokodile?
“Naši su mamci u potpunosti spriječili smrt u područjima gdje su tršćanske žabe stizale. Tako smo smanjili smrtnost za 95 posto u područjima gdje su žabe bile prisutne nekoliko godina“, kaže dr. Georgia Ward-Fear sa Sveučilišta Macquarie, ujedno i glavna autorica nove studije.
Iako zastrašujući za neke, slatkovodni krokodili igraju vitalnu ulogu u svojim ekosustavima. Konkretnije:
“Gubitak slatkovodnih krokodila zbog tršćanskih žaba značit će da će ribe s dna rijeka pojesti sav mamac poput judembaha (velike slatkovodne kozice op.a.) i lardija (estuarijska riba op.a.), ne ostavljajući ništa za druge vrste,“ objašnjava koordinator rendžera Paul Bin Busu, a prenosi Euronews.
Gubitak slatkovodnih krokodila (Crocodylus johnstoni) ne samo da narušava ravnotežu lokalnih ekosustava, već su oni i kulturno značajna životinja.
Koristili noćne kamere
Koristeći kanue, rendžeri su ostavili više od 2000 žaba s uklonjenim otrovima uz obale rijeka diljem četiri velika sustava klanaca u sjeverozapadnoj regiji Kimberley.
Koristeći noćne preglede i kamere za nadzor divljih životinja, tim je otkrio da su područja u kojima su se provodili ovi pokusi imala znatno smanjene stope smrtnosti krokodila u usporedbi s kontrolnim mjestima bez mamaca.