Baobab, vrsta poznata i “drvo života” ili “obrnuto drvo”, može doživjeti i nekoliko tisuća godina, a zbog svoga čudnog oblika i plodova koji imaju etiketu superhrane, smatraju se čudima prirode. Rasprostranjeno u čak 32 afročke zemlje i Australiji, Africi, ovo drveće danas se smatra ugroženim zbog klimatskih promjena i krčenja šuma. Najstarije drvo baobaba raste u južnoj Africi već 6000 godina, visine je 22 metra i širine 33 metara.
Stabla baobaba, osim što žive tisućljećima, u svojim debilima pohranjuju velike količine vode kako bi preživjela sušna razdoblja. Iz njihovih debla može se izraditi vlakno koje se koristi za užad ili odjeću.
Proizvode velike bijele cvjetove koji se otvaraju u sumrak, privlačeći šišmiše kao oprašivače, koji prevaljuju velike udaljenosti kako bi se hranili njihovim nektrom, a na stablima se gnijezde razne vrste ptica.
Engleski botaničari dr. Ilia Leitch i Andrew Leitch proveli su detaljno istraživanje kako bi otkrili porijeklo ovog moćnog drveta. Na temelju DNK osam vrsta baobaba, od kojih se šest nalazi na Madagaskaru, jedna je rasprostranjena po Africi, a druga na sjeverozapadu Australije, zaključili su da se ovo drvo prvi put pojavilo na Madagaskaru prije 21 milijun godina.
Njihove su sjemenke kasnije nošene morskim strujama do Australije te na afrički kontinent, evoluirajući u različite vrste.
“Uspjeli smo precizno odrediti podrijetlo baobaba, koji su vrsta važna za održavanje bioraznolikosti u područjima gdje rastu”, izjavila je Ilia Leitch za BBC. “Podaci su nam omogućili da prižimo nove uvide koji će pomoći zaštiti ovih predivnih stabala.”