alina-karpenko-VP1YuuSnmVQ-unsplash (1)

Otkrijte što sve možete napraviti s košticom avokada

GREEN_300_listici_sredina

Zero-waste trikovi

Nakon što pojedete ukusno kremasto meso avokada, sačuvajte njegovu košticu. Evo što sve možete s njom učiniti...

Gotovo pa nema osobe koja ne voli avokado, od tosta s avokadom i poširanim jajima do guacamolea, ovu svestranu i zdravu voćku je lako obožavati. Od kad je postao dostupan tijekom cijele godine i u Hrvatskoj, sve više i hrvatskih kućanstava uživa u ovoj namirnici. Ako ga volite često jesti vjerojatno vam se kompost ili smeće brzo napune košticama avokada koje i nisu tako male. Iako je ona kompostabilna, treba joj neko vrijeme da se raspadne pa ako želite smanjiti svoj otpad i iskoristiti ove koštice za nešto korisno, donosimo 5 prijedloga što sve možete učiniti s njima.

Popijte čaj

Sjemenke od avokada su zapravo prepune hranjivih tvari. Pune su vitamina, antioksidansa i topivih vlakana, a povezane su i sa ublažavanjem upala u tijelu. Osim toga, razna istraživanja govore da ljuska avokada može pomoći u suzbijanju virusa, u borbi protiv srčanih problema, pa čak i u liječenju raka. Kako biste pripremili čaj od avokada, prvo operite i osušite sjemenku. Zatim ju narežite i skuhajte u vodi. Možete dodati limun ili neke druge okuse, procijedite i uživajte. Sjemenku avokada možete dodati u svoje smoothieje tako da nakon što ju operete, osušite i izrežete sjeme, stavite ju u procesor hrane dok se ne pretvori u prah i u tom obliku dodajte u svoju hranu ili napitke. 

Napravite šampon

Kako biste sami napravili šampon od sjemenki avokada, počnite s čišćenjem koštica i ostavite ih da se osuše nekoliko dana. Sjemenke avokada možete sušiti u pećnici ili mikrovalnoj. Kad se osuše, naribajte ih ili stavite u procesor hrane i zatim naribane sjemenke kuhajte u vodi 30 minuta. Dobar omjer sjemenki i šalice vode je 1:2. Smjesu procijedite, stavite u bocu i dodajte kastiljski sapun (za 3 sjemenke napravite 1/4 šalice kastiljskog sapuna) i gotovi ste. Uživajte u vašem zero-waste šamponu. 

Njega kože

Već znamo da je avokado odličan za kosu i kožu, no većina ljudi vjerojatno nije razmišljala o tome da iskoristi i sjemenku avokada za njegu kože. Sjemenke avokada mogu biti idealne za piling. Sjemenku očistite, osušite, izrežite i sameljite. Dodajte ulje u prah (najbolje je provjeriti različite prednosti i učinke svakog ulja prije nego što se odlučite koje ćete koristiti) i onda, kada dobijete lijepu konzistenciju, možete početi i koristiti. Kako biste umili lice, samo dodajte prah od koštice u sredstvo za čišćenje umjesto dodavanja ulja. I dalje će raditi lagani piling, ali će biti nešto nježniji za vašu kožu. Ovo je puno bolje rješenje nego korištenje kupovnih pilinga sa sitnim mikrozrncima koje štete okolišu.

Za bojanje

Ako se volite samostalno brinuti za stvari u svom kućanstvu, održavati ih i biti kreativni, onda je prirodno bojanje materijala za vas. Prirodno bojanje je izvrstan način da svojoj odjeći podarite drugi život kao i toj koštici od avokada. Od avokada možete dobiti prekrasnu prirodnu ružičastu boju. Kako biste obojali komad tkanine, trebat ćete uzeti nekoliko koštica avokada i staviti ih u lonac s vodom, a možete dodati i kore ako ih imate. Zatim kuhajte vodu oko 45 minuta te u međuvremenu tkaninu koju planirate obojiti natopite u vodu. Nakon što voda za boju izgleda kao da je dobre boje, dodajte tkaninu i ostavite da se kuha još sat vremena. Zatim možete isključiti štednjak, ali bilo bi dobro da ostavite tkaninu u boji barem preko noći kako biste bili sigurni da će poprimiti dovoljno boje. Isperite višak boje, osušite tkaninu i imate prekrasnu ružičastu tkaninu obojenu prirodnim procesom.

Posadite avokado

Iako treba nekoliko godina da avokado naraste u biljku koja će davati plodove, svejedno se isplati posaditi ga i uživati u procesu. Prvo što trebate učiniti je očistiti sjeme i ukloniti mu ljusku. Zatim, s peteljkom prema dolje, stavite tri do četiri čačkalice u stranu koja ide prema dolje po dijagonali. Stavite ovo na čašu (čačkalice bi trebale pomoći sjemenu da ostane gore) i napunite čašu tako da dno sjemena bude u vodi, ali vrh ne. Trebat će malo vremena da se korijenje formira i biljka izraste, ali ćete htjeti paziti na to i mijenjati vodu svakih nekoliko dana. Nakon što korijenje bude dugo oko 7 cm, spremno je za sadnju. Zakopajte dvije trećine sjemena u tlo u maloj posudi, a gornju trećinu ostavite da strši. Trebala bi postojati dobra drenaža, ali iako je važno zalijevati svoju biljku, ne želite da trune tako da tlo ne smije biti previše vlažno.

PHOTOS BY: Unsplash, Pinterest / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.