tandem-x-visuals-4fM_bgJCIMg-unsplash

Otkako je mjerenja, ovogodišnji svibanj bio je peti natopliji ikad

GREEN_300_listici_sredina

Što nas još čeka?!

Prema izvješću Copernicusa, službe za klimatske promjene, ovogodišnji svibanj bio je peti najtopliji otkako postoje mjerenja. Ozbiljno se postavlja pitanje što nas još čeka...

Iako smo u lipanj ušli s relativno niskim temperaturama (ili samo normalnijim od onih u svibnju), rijetki su oni koji se nisu požalili na uranjene svibanjske vrućine koje su nas iz zimske odjeće vrlo brzo primorale u ljetnu garderobu. Prema izvješću službe za klimatske promjene Copernicus koju provodi Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje EU, ovogodišnji svibanj bio je peti najtopliji otkako je mjerenja uključujući svibanj 2018. i 2021. godine.

Kako prenosi N1, u jugozapadnoj Europi temperature su bile znatno iznad prosjeka, što je povezano s toplinskim valom koji je oborio nacionalne i lokalne rekorde za dnevne maksimalne i minimalne temperature. Osim toga, i temperature u pojasu koji se proteže južno od zapadnog Sibira preko središnje Azije do sjeverne Indije i Pakistana, preko Afričkog roga, juga SAD-a i Meksika, kao i Antarktika, također su bile znatno iznad prosjeka. Za Europu u cjelini, proljetne temperature od ožujka do svibnja bile su nešto ispod prosjeka 1991.-2020. godine, a postojale su velike regionalne razlike, pri čemu su dijelovi zapadne Europe imali mnogo iznadprosječnih temperatura, dok su središnji i istočni dijelovi bili ispod prosjeka. Ispodprosječne temperature dominirale su u najistočnijoj Europi, u većem dijelu Južne Amerike i dijelovima Arktika i zapadne Kanade, kažu.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.