Orangutan, biljka

Orangutan sam sebi izliječio ranu: Sažvakao je biljku i stavljao je na ranu

GREEN_300_listici_sredina

Prvi takav slučaj

Istraživači su promatrali mužjaka orangutana koji je liječio otvorenu ranu na licu smolom i sažvakanim listovima biljke poznate po protuupalnim i ublažavajućim svojstvima.

Tim istraživača u istraživačkom centru Suaq Balimbing u zaštićenom prašumskom području u Indoneziji primijetio je u lipnju 2022. godine oranngutana Rakusa s velikom ranom na obrazu. Pretpostavili su da je ozlijeđen tijekom borbe s drugim mužjacima orangutana, a ono što je Rakus napravio u sljedećih nekoliko dana itekako je iznenadilo istraživače.

Naime, orangutan je tretirao svoju otvorenu ranu na licu sokom i sažvakanim listovima biljke za koju se zna da ima antiupalna i analgetička svojstva. Rakus je premazao cijelu ranu sažvakanim listovima dok nije bila potpuno pokrivena. Pet dana kasnije, rana na licu je bila zatvorena, dok je u roku nekoliko tjedana zacijelila, ostavljajući samo malu ožiljak, piše The Guardian.

Tim kaže da je biljka Fibraurea tinctoria koju je koristio Rakus poznata po tome što sadrži tvari s antibakterijskim, protuupalnim, antigljivičnim, antioksidacijskim, analgetičkim i antikarcinogenim svojstvima, među ostalim svojstvima, dok se ova i srodne vrste lijana koriste u tradicionalnoj medicini za liječenje različitih bolesti, poput dizenterije, dijabetesa i malarije.

Nije jasno je li Rakus sam shvatio proces ili ga je naučio od drugog orangutana

Visoka razina inteligencije orangutana već je dugo prepoznata, djelomično zbog njihovih praktičnih vještina poput korištenja alata za sakupljanje sjemenki i traženje insekata. No, nova istraživanja sugeriraju da primate ima još jednu korisnu vještinu u svom repertoaru: primjenu ljekovitih biljaka.

“Orangutan je žvakao lišće biljke kako bi proizveo tekućinu koju je više puta razmazao po rani, a zatim nanosio sažvakanu biljku izravno na ozljedu, slično flasteru”, rekla je primatologinja i kognitivna biologinja Isabelle Laumer iz instituta za ponašanje životinja Max Planck u Njemačkoj.

“Koliko znamo, ovo je prvi dokumentirani slučaj da divlje životinje aktivno liječe rane biljnom vrstom s medicinskim svojstvima“, rekla je viša autorica studije Caroline Schuppli, evolucijska biologinja na Institutu te dodala: “Znali smo da ponekad čimpanze koriste insekte u takvim situacijama, no nikada nije otkriveno jesu li ti insekti zaista poticali zacjeljivanje rana. U novom je slučaju orangutan koristio biljku, koja svakako ima poznata ljekovita svojstva.“

Orangutan je koristio biljku fibraurea tinctoria

Fibraurea tinctoria egzotična je biljka koja se nalazi u tropskim područjima jugoistočne Azije, uključujući Maleziju, Indoneziju i Tajland. Ova biljka često raste kao lijanasta penjačica, omogućujući joj da se penje po drveću i drugim strukturama. Jedna od karakterističnih osobina Fibraurea tinctoria je njezina sposobnost proizvodnje sokova i smole koji imaju razna ljekovita svojstva. Tradicionalno se koristi u mnogim kulturama jugoistočne Azije u etnomedicini za liječenje raznih zdravstvenih problema. Sok i smola ove biljke smatraju se protuupalnim, antibakterijskim, antivirusnim, analgetičkim i antiparazitskim.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Scientific Reports.

PHOTOS BY: Unsplash.com, Saidi Agam/Suaq Project/PA, Scientific Reports. / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.