Dan održivosti na osječkoj Akademiji

OdrŽIVI MISLILAC: Skulptura koja prikazuje narušenost odnosa između prirode i čovjeka

GREEN_300_listici_sredina

Dan održivosti na osječkoj Akademiji

U četvrtak 6. lipnja 2024. godine, održan je drugi Dan održivosti na osječkoj Akademiji za umjetnost i kulturu.

Izborom dana održavanja, odmah poslije obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša, Akademija želi usustaviti odsječak u godini u kojemu će se smjernice održivoga razvoja moći vidjeti i u produkcijama iz polja umjetnosti i kulture. Naime, upravo kulturu i umjetnost na ovoj Akademiji drže četvrtim stupom održivog razvoja, uz već javnosti dobro poznate – ekologiju, ekonomiju i socijalni aspekt.

Prva je aktivnost u ovogodišnjem programu započela u 6 sati i trajala je do 18, a pred sve je zainteresirane, posebice studente i zaposlenike Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, postavljen izazov skupljanja koraka pod nazivom „Hodanjem do (samo)ODRŽIVOSTI“. Zajedno s rezultatima prvog takvog hodanja održanog u vrijeme prošlogodišnjeg adventa, proglašeni su i ovogodišnji najhodači. Voditeljica aktivnosti bila je Irena Slovaček s Odsjeka za kulturu, medije i menadžment.

U 11 je sati u Svečanoj dvorani održan Razgovor s povodom i predstavljanje knjige Darije Alujević „Mila Wod – prva hrvatska kiparica“, a koordinatorice aktivnosti bile su Josipa Stojanović i Vlatka Škoro s Odsjeka za vizualnu i medijsku umjetnost.

U fokusu je znanstvenog dijela programa, kao završna aktivnost veoma uspješnog Ciklusa tribina „Održivost“ (u organizaciji Zelene knjižnice AUKOS, voditeljice S. Pupovac i koordinatorice izv. prof. dr. sc. N. Tomašević) bila kulturna baština pa je u 13 sati u Žutom salonu Akademije održan Okrugli stol pod nazivom „Kulturna baština i održivi razvoj“, a u kojemu su sudjelovali: dr. sc. Nada Milas Bosanac ravnateljica Muzeja „Belišće“, doc. dr. sc. Danijela Lovoković s Građevinskog i arhitektonskog fakulteta u Osijeku, Valentina Radoš, viša kustosica Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku te profesori Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku – povjesničarka umjetnosti izv. prof. dr. sc. Jasminka Najcer Sabljak, prodekanica za znanost i projekte, izv. prof. dr. sc. Margareta Turkalj Podmanicki, povjesničarka umjetnosti i doc. dr. sc. Hrvoje Mesić, prodekan za umjetnost, kvalitetu i strategiju. Razgovor je moderirala izv. prof. dr. sc. Tatjana Ileš, prodekanica za razvoj održivosti u umjetnosti i kulturi.

Središnje je događanje ovogodišnjeg programa bilo predstavljanje javne skulpture pod nazivom OdrŽIVI MISLILAC, a koje su autori studenti Odsjeka za kreativne tehnologije pod mentorstvom asistenta Vinka Vidmara. Kako sami naglašavaju, u umjetničkoj se praksi često javlja potreba za istraživanjem tema održivosti i ekologije te su se za ovu prigodu odlučili baviti zamršenim i često krhkim odnosima između ljudskih bića i prirodnoga svijeta. Kroz medij skulpture u obliku prostorne instalacije stvoreno je djelo koje ne samo što odražava narušenost odnosa između prirode i čovjeka, već potiče kritičko promišljanje o našoj ulozi u prirodnome svijetu.

Polazišna točka u pristupu je korištenje recikliranih/održivih materijala i metoda. Autori su izmijenili namjenu odbačenih predmeta, koristeći ih i pomalo ironično u svojoj izradi, osvrćući se pri tome na praktičnu i simboličnu gestu, koja pojačava poruku kako umjetnost može biti sredstvom pozitivne promjene u okolišu. Skulpturu postavljaju u karakterističan položaj „mislioca“ čime sukobljavaju odnose između ikonografskog i doslovnog pripovijedanja. Autori vjeruju kako umjetnost ima moć prevesti složene ekološke podatke u emocionalne i pristupačne narative, potičući dublje razumijevanje i uvažavanje prirodnog svijeta među raznolikom publikom. Instalacija je javna i fizički dostupna promatraču za komunikaciju.

Završni dio programa održan je u 19 sati koncertom iz Akademijina Koncertnog ciklusa Crveno. Klavirski duo Karša (Renata i Ivan Karša s Odsjeka za glazbenu umjetnost) izveo je sjajan program pod nazivom „Coucher de soleil rouge“.

Slojevitost kulturne baštine, njezin značaj za kolektivni kulturni identitet kao i provokativnost suvremenih umjetničkih praksi pokazuju i danas potentnost Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku spram održivog razvoja, ali i onaj trenutak spremnosti za mijenjane perspektiva u kreativnim procesima.

PHOTOS BY: PR / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.