Colossal Biosciences, biotehnološka tvrtka sa sjedištem u Dallasu, najavila je značajan korak prema genetskom oživljavanju vunastog mamuta. Tvrtka je objavila da je uspješno proizvela liniju matičnih stanica azijskih slonova, koje se mogu preoblikovati u druge vrste stanica potrebne za stvaranje izumrlog diva ili mamutu sličnog slona prilagođenog hladnoći.
Colossal je izolirao inducirane pluripotentne matične stanice (iPSC) iz azijskih slonova, najbližih živućih rođaka mamuta. Sada kada su matične stanice identificirane, znanstvenici će ih moći koristiti tehnikama kloniranja kako bi ih manipulirali s nadom da će dobiti slonove s ključnim obilježjima mamuta.
"Colossal Biosciences, which calls itself “the world’s first de-extinction company,” has created stem cells it thinks will hasten the company’s marquee goal of resurrecting the woolly mammoth." via @Gizmodo https://t.co/D6QnkS9H2h pic.twitter.com/5C8NTRsaxN
— RealClearScience (@RCScience) March 7, 2024
George Church, suosnivač tvrtke i genetičar sa Harvarda i MIT-a, izjavio je za medij: “Ovo je vjerojatno najznačajniji korak u ranim fazama ovog projekta.”
Unatoč velikim tehničkim izazovima i etičkim pitanjima, tvrtka vjeruje da bi oživljavanje mamuta moglo pridonijeti rješavanju problema izumiranja vrsta i klimatskih promjena.
“Ove stanice svakako predstavljaju veliku korist za naš rad na oživljavanju izumrlih vrsta. Ono što je ključno u vezi s njima jest da mogu otkriti stanične i genetske procese koji stoje iza značajki koje su pomogle vunastim mamutima da uspiju u Arktiku. Te značajke uključuju dlaku, zakrivljene kljove, masne naslage i kruškoliki oblik lubanje.”, rekla je Eriona Hysolli, voditeljica bioloških znanosti i voditeljica programa mamuta u Colossal Biosciences, za Live Science.
Međutim, postavlja se pitanje je li moguće doista vratiti mamuta te kako će on naučiti ponašati se kao mamut
Stručnjaci upozoravaju na tehničke izazove poput uvođenja modificiranih kromosoma u slonovu stanicu te na pitanja o ponašanju i dobrobiti novorođenog mamuta. Neki skeptici ističu i da bi sredstva utrošena na ovaj projekt možda bila bolje iskorištena za rješavanje trenutnih prijetnji poput lova, uništavanja staništa i sukoba s ljudima koji su ključni problemi za slonove.
Gabriela Mastromonaco, viša direktorica znanosti o divljim životinjama u Torontu, nazvala je rad “odvraćanjem pažnje”.
“Danju umire toliko mnogo vrsta. Nećemo moći pomoći nijednoj od njih ako razmišljamo o vunastom mamutu”, rekla je NPR-u. “Treba nam fokus na vrstama koje su danas ovdje. Žive životinje naspram fosila je stvarna usredotočenost.”
Uz sve izazove, Colossal Biosciences tvrdi da bi oživljavanje mamuta imalo pozitivan utjecaj na okoliš, posebno u arktičkim područjima, gdje bi čopori mamuta mogli pomoći u očuvanju permafrosta i sprječavanju oslobađanja atmosferskog ugljika. Bez obzira na rasprave i nedoumice, proboj u proizvodnji matičnih stanica označava važan korak prema ostvarivanju fascinantnog cilja – vraćanja izumrlog diva u suvremeni svijet.