tkanina na

Inovativna tkanina mogla bi zamijeniti klima-uređaje: Ugrađuje se u odjeću, ali i u zidove

GREEN_300_listici_sredina

Klimatske promjene

Istraživački tim smatra da bi se ova tkanina mogla ugraditi u odjeću, šešire, cipele, pa čak i u površine zgrada, ublažavajući učinak toplinskog otoka u gradovima.

Kada nastupe vrućine, obično posežemo za odjećom koja “hladi” tijelo, onom od prirodnih materijala, u što svjetlijim bojama. Upravo tražeći vrstu tkanine koja bi se mogla suprotstaviti visokim temperaturama koje nam prijete u budućnosti, inženjeri sa Sveučilišta Zhengzhou u Kini i Sveučilišta Južne Australije (UniSA) stvorili su tkaninu koja može sniziti temperaturu okoline.

Istraživački tim smatra da bi se ova tkanina mogla ugraditi u odjeću, šešire, cipele, pa čak i u površine zgrada, ublažavajući učinak toplinskog otoka u gradovima. “Sposobnost tkanine da pasivno smanji temperature nudi održivu alternativu konvencionalnim klima-uređajima, omogućujući uštedu energije i smanjujući opterećenje električnih mreža tijekom toplinskih valova”, izjavio je Yangzhe Hou, jedan od istraživača koji je radio na studiji objavljenoj u časopisu Science Bulletin.

Inovativna tkanina je osmišljena je tako da reflektira sunčevu svjetlost i omogućuje otpuštanje topline, dok blokira sunčeve zrake i snižava temperaturu. Hou objašnjava da radi na principu radijativnog hlađenja – prirodnog procesa u kojem materijali emitiraju toplinu u atmosferu, a na kraju i u svemir.
“Za razliku od konvencionalnih tkanina, koje zadržavaju toplinu, ova je izrađena od tri sloja koja su dizajnirana da optimiziraju hlađenje”, objašnjava. Gornji sloj sastoji se od vlakana polimetilpentena, koja omogućava učinkovito zračenje topline, srednji sloj sastavljen je od srebrnih nanoniti koje poboljšavaju reflektivnost tkanine, sprječavajući toplini da prijeđe na tijelo, a donji je sloj napravljen od vune, i usmjerava toplinu dalje od kože.

U provedenim eksperimentima, ako je tkanina bila postavljena okomito, njezina je temperatura bila niža za 2,3°C od tradicionalnih tkanina, a do 6,2°C od okoliša ako je korištena kao vodoravna površina.

No, možda zvuči nerealno da bi ovaj prototip uskoro mogao smanjiti potrebu za klima-uređajima koji emitiraju stakleničke plinove u gradovima. No, znanstvenici vide široku primjenu svoje inovacije: smatraju da bi ova tehnologija mogla pronaći primjenu u građevinskom materijalu, vanjskom namještaju i urbanom planiranju.

Trenutno, kako navode u studiji, glavna je prepreka skup proces proizvodnje i to što treba provesti još neka istraživanja vezana uz izdržljivost tkanine. Naravno, hoće li potrošači biti spremni platiti više za ovakvu vrstu tkanine ovisi o njezinu učinku hlađenja, izdržljivosti, udobnosti, ali i njihovoj ekološkoj osviještenosti.

 

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.