Mravi su iznimno zanimljiva vrsta, imaju svoje kolonije i funkcioniraju u jednom organiziranome i uređenome sustavu. Mnoge stvari možemo od njih naučiti, ali kada se odluče nastaniti u vaš dom, jedno je sigurno – ne uživate previše u njihovu društvu i samo poželite trajno ih se riješiti.
Mravi su aktivni i prilagodljivi insekti koji se kreću u potrazi za hranom, vodom ili skloništem. Istraživanja su pokazala kako koriste složene kemijske signale za komunikaciju i navigaciju pa kada jedan mrav pronađe izvor hrane, ostavlja trag feromona na svom putu natrag do mravinjaka, omogućujući drugim mravima da slijede put kojim je prolazio. Ovaj oblik “kemijske komunikacije” nevjerojatno je učinkovit i omogućuje mravima da brzo mobiliziraju velik broj “radnika” prema izvoru hrane.
Uspješni u potrazi za hranom i vodom
Mravi su nevjerojatno vješti u otkrivanju izvora hrane, a osobito ih privlače namirnice poput šećera, meda, voća i ostataka termički obrađene hrane. Čak i male mrvice ili proliveni sok mogu biti dovoljan mamac za cijelu koloniju. Dakle, ako imate naviku ostavljanja hrane na pultovima ili ne čistite kuhinjske površine odmah nakon obroka, vaš dom je kandidat za mravlju invaziju.
Kao i svim bićima, i mravima je za preživljavanje potrebna voda. Vlažna mjesta u domu, poput kuhinje, kupaonice i podrumskih prostora, idealan su mamac jer im pružaju stalan izvor vode. No mravi traže i sigurna mjesta za izgradnju svojih mravinjaka. Pukotine u zidovima, ispod podnih obloga ili iza kuhinjskih elemenata mogu pružiti savršeno skrovište za njihovu koloniju. Tijekom hladnijih mjeseci, tražit će toplinu, pa im vaš dom može postati sigurno sklonište.
5 zlatnih savjeta kako ih držati podalje od doma
Održavajte čistoću doma: Redovito čistite kuhinju i blagovaonicu, uklanjajući ostatke hrane i mrvice. Pospremite hranu u hermetički zatvorene posude i sve kuhinjske površine održavajte čistima i suhima.
Onemogućite im ulaz: Silikonom ili nekim drugim sredstvom zatvorite sve otvore i pukotine u svome domu kroz koje bi mravi mogli ući i naseliti se.
Riješite se vlage u domu: Popravite sve slavine, da ne curi voda, a u kupaonicama i kuhinjama osigurajte protok zraka.
Pomozite si repelentima: Poprskajte kritična mjesta prirodnim repelentima, poput octa, limunovog soka, cimeta ili metvice kako biste ih odbili mirisima koje ne vole.
Postavite im klopku: Nabavite komercijalnu klopku za mrave, koju možete postaviti u prostorijama, ali i na balkonima i terasama. Jedna od takvih je i Raid® klopka za mrave, koja sadrži insekticidnu tvar, a koju mravi nose u mravinjak te koja učinkovito uništava cijelu koloniju mrava, uključujući ličinke i maticu mrava. Ova klopka djeluje nekoliko tjedana, ovisno o veličini mravinjaka i rasprostranjenosti mrava. Ako je u vašem domu došlo do velike invazije ovih nasrtljivaca, postavite više klopki istovremeno, u blizini mravinjaka ili na mjesta gdje se mravi kreću – niz zidove, uz vrata, ispod umivaonika ili iza namještaja.