Otkriveno je gotovo 20.000 ranije nepoznatih podvodnih planina i to uz pomoć globalnih satelitskih promatranja. Kako javlja, Science News, broj poznatih planina tako se gotovo udvostručio.
Riječ je o područjima koja su inače bogata morskom bioraznolikošću. To je djelomično zato što njihovi stjenoviti zidovi – nastali zbog vulkanske aktivnosti – pružaju mnoštvo staništa. Podmorske planine također potiču podizanje vode bogate hranjivim tvarima, koja raspoređuje korisne spojeve poput nitrata i fosfata kroz vodeni stupac.
Oni su poput “štapova za miješanje u oceanu”, slikovito je opisao David Sandwell, geofizičar na Oceanografskom institutu Scripps na Kalifornijskom sveučilištu u San Diegu.
‘Oceanske praznine’
Prethodno je kartografirano više od 24 600 podvodnih planina. Uobičajena metoda za pronalazak skrivenih planina je tzv. pinganje morskog dna sonarom, ali to je skup, vremenski intenzivan proces. Samo je oko 20 posto oceana mapirano na taj način, poručila je Scrippsova znanstvenica Julie Gevorgian.
Stoga su se Gevorgian, Sandwell i njihovi kolege okrenuli satelitskim promatranjima, koja osiguravaju globalnu pokrivenost svjetskih oceana, kako bi izvršili popis podvodnih planina
Istraživački tim tako je uspio odrediti nadmorsku visinu morskog dna te su identificirali izbočine koje su rezultat gravitacijskog utjecaja podvodnih planina.
S obzirom na to da su stijene gušće od vode, prisutnost podvodnih planina pomalo mijenja gravitacijsko polje Zemlje na određenim lokacijama, što uzrokuje akumulaciju vode iznad podvodne planine. Pri tome, većina novootkrivenih podvodnih planina relativno je mala. Visina im se procjenjuje na između 700 i 2500 metara.