nerf-portraits-wB64aZtypPs-unsplash

Nemate klima uređaj? Donosimo 5 jednostavnih rješenja za ljetne vrućine

GREEN_300_listici_sredina

Ljetne vrućine predstavljaju opasnost za zdravlje

Ljetni toplinski valovi predstavljaju opasnost za zdravlje onih koji nemaju pristup rashladnim uređajima, ali stručnjaci kažu da postoji nekoliko jednostavnih načina kako možete pobijediti vrućinu kada temperature porastu. U nastavku vam donosimo pet načina kako možete rashladiti tijelo.

Visoke ljetne temperature mogu povećati rizik od toplinske iscrpljenosti i toplinskog udara. Toplinska iscrpljenost uključuje blage do ozbiljne simptome koji uključuju pretjeranu žeđ, grčeve u mišićima, mučninu, malaksalost, prekomjerno znojenje i umor. Toplotni udar, koji se događa kada tjelesna temperatura dosegne više od 40°C, uključuje simptome kao što su: intenzivna glavobolja, zbunjenost, gubitak svijesti i prestanak znojenja, a najugroženiji su dojenčad, starije osobe i kronični bolesnici.

Boravite u zatvorenom

Jedan od najboljih načina da se zaštitite od vrućina je da potpuno izbjegavanje izlazak iz zatvorenih prostora s odgovarajućom ventilacijom. Ako morate izaći van, ograničite svoj boravak na otvorenom čestim pauzama gdje možete ući u zatvoren prostor u kojem se možete rashladiti. Odlazak u trgovački centar, knjižnicu, kino ili restoran neki su od mjesta s klima uređajima gdje možete potražiti zaklon od toplinskih valova. 

Neka vaš dom bude što hladniji

Ako nemate klima-uređaj, tijekom dana zatvorite prozore i zasjenite ih. Tijekom dana napravite propuh kako bi zrak cirkulirao. Također, izbjegavajte uključivanje pećnice ili drugih uređaja koji mogu povećati vašu unutarnju temperaturu.

Nosite vodu sa sobom

Unos tekućine može pomoći u zaštiti od toplinskog udara ili toplinske iscrpljenosti. Budući da tijelo lako gubi vodu znojenjem, čovjek može prilično brzo dehidrirati kad je izložen ekstremnim temperaturama tijekom duljeg vremenskog razdoblja. Stoga je važno nositi vodu sa sobom i piti dovoljno vode kako bi nadomjestili svu tekućinu izgubljenu tijekom izlaganja vrućini.

Hladni oblozi

Hladni ili ledeni oblozi na ključnim dijelovima tijela, kao što su vrat i zapešće, mogu vam pomoći da se rashladite. Međutim, važno je da ne nanosite led izravno na kožu jer može uzrokovati opekline od leda, stoga uvijek stavite sloj odjeće ili ručnika između kože i izvora hladnoće. Možete se hladiti i hladnim tušem ili kupkom, ali izbjegavajte nagle promjene temperature.

Obucite se ispravno i nanesite kremu za sunčanje

Tijekom velikih vrućina nosite široku, laganu i svijetlu odjeću jer bijele i svijetle boje reflektiraju sunce, dok tamne boje apsorbiraju toplinu. Svakako nanesite kremu za sunčanje na sve dijelove tijela koji nisu prekriveni odjećom ako izlazite van.

PHOTOS BY: Green.hr / Sva prava pridržana

Vezani članci

No results found.

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.