Mnogo je napisano o korištenju geotermalne topline iz napuštenih rudnika, ali uvijek u kontekstu iznošenja topline na površinu uglavnom za korištenje u sustavima grijanja za kućnu ili industrijsku upotrebu. Međutim, akademici sa Sveučilišta Nottingham u Ujedinjenom Kraljevstvu govore o pretvaranju 150.000 napuštenih rudnika ugljena u podzemne farme.
Ove takozvane “duboke farme” mogle bi proizvesti 10 puta više hrane po hektaru uz djelić cijene, tvrdi portal Return to Now. Ove podzemne farme koristile bi geotermalnu toplinu, koja se prirodno nalazi u tim rudnicima, i na njih ne bi utjecale vremenske prilike ili zaklon potreban za cjelogodišnju proizvodnju usjeva. Uz stalne temperature i razine vlažnosti na ove poljoprivredne aktivnosti također ne bi utjecala godišnja doba.
Uz raspoloživu podzemnu vodu, jeftin izvor grijanja i korištenje CO2 (npr. iz tehnologije hvatanja ugljika iz CO2) mogli bi pružiti prilično ekonomičan pristup poljoprivredi. Uz tradicionalna 1-2 ciklusa rasta usjeva, staklenici bi mogli postići i do 10 ciklusa usjeva, pružajući prilično povoljan gospodarski posao. Podzemnu poljoprivredu mnogi smatraju savršenim rješenjem za prehranu rastuće globalne populacije u svijetu u kojem konvencionalna poljoprivreda pridonosi nesigurnosti hrane.
S puno tih rudnika u blizini gradova i mjesta kojima bi oni služili, oni dodatno smanjuju emisiju CO2 u poljoprivredi i smanjuju troškove prijevoza. Jedini dodatni potrebni izvor energije bila bi električna energija za rasvjetu, ali LED svjetla bi mogla smanjiti taj trošak. Danas se nekadašnje sklonište od zračnih napada iz Drugog svjetskog rata u gradu Londo već koristi za uzgoj bilja za lokalne supermarkete i restorane.