Starenje je proces koji jednostavno ne možemo izbjeći, ali itekako svojim prehrambenim navikama i kretanjem možemo utjecati na vitalnost i u poodmakloj dobi. Većina bolesti, što pokazuju i istraživanja, mogu se prevenirati i ublažiti zdravim životnim navikama. Jedan od najvećih rizičnih čimbenika kardiovaskularnih bolesti, ali i nekih vrsta karcinoma (kao što je onaj želuca ili crijeva, jetre) jest pretilost, a uravnotežena prehrana i održavanje normalne tjelesne težine već su pola puta do vitalnosti i zdravlja.
Jedna od svjetski poznatih dijetetičara, Kimberly Melton, već 30 godina proučava prehranu i njezin utjecaj na dugovječnost i vitalnost. Prema njezinim riječima, četiri vrste namirnica posebno pozitivno utječu na naš organizam jer u sebi sadrže sve nutrijente koji pomažu obnavljanju stanica našeg organizma. I, da se razumijemo, uopće nije riječ o nekim egzotičnim i teško dostupnim namirnicama, one su upravo svojstvene našem mediteranskom podneblju i vrlo se jednostavno mogu uvesti u svakodnevnu prehranu.
Grah i mahunarke, za zdravlje probavnog sustava
Stručnjakinja na prvo mjesto stavlja grah i mahunarke te naglašava kako je ova vrsta namirnica vrlo nutritivno moćna zbog toga što sadrži biljne proteine, vlakana, vitamine i nekoliko minerala. K tomu, ove su namirnice i jeftine, ali se mogu kombinirati s različitom vrstom hrane i jednostavno se pripremaju.
Orašasti plodovi, za zdravlje mozga i srca
Kimberly Melton također u skupinu namirnica koje daju dugovječnost svrstava i orašaste plodove, pogotovo jer su bogate omega-3 masnim kiselinama, koje su prijeko potrebne našem organizmu za obavljanje raznih funkcija. Poznato je da ove nezasićene masne kiseline povoljno utječu na rad mozga, odlične su u borbi protiv demencije, ali i održavaju zdravlje srca i krvožilnog sustava. Posebno se preporučuju i ženama u menopauzi jer reguliraju razine hormona.
Bobičasto voće, protiv demencije
Borovnice, maline, jagode i kupine pravo su blago vitamina i antioksidansa koji se bore sa slobodnim radikalima koji upravo ubrzavaju starenje naših stanica. Bobičasto voće bogato je fitokemikalijama, uključujući antocijane, koji pomažu u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2, Alzheimerove bolesti i demencije.
Maslinovo ulje, protiv upala u tijelu
Namirnica, koja je junak mediteranske prehrane, maslinovo ulje, neizostavna je na popisu poznate dijetetičarke. “Maslinovo ulje ima obilje jednostruko nezasićenih masnih kiselina korisnih za srce. Također je bogato polifenolima, spojem koji se nalazi u biljnoj hrani, a djeluje kao antioksidans i pomaže u sprječavanju oštećenja stanica i upala u tijelu”, tvrdi Melton. Čak su i razne studije kako osobe koje konzumiraju pola žlice maslinovog ulja dnevno, imaju 15 posto manji rizik od kardiovaskularnih bolesti.