likemeat-nEp0u0U-ovs-unsplash

Najnovija studija pokazala da je meso biljnog podrijetla zdravije i održivije od životinjskih proizvoda

GREEN_300_listici_sredina

Ekološki održivije rješenje

Novi rad objavljen u časopisu Future Foods tvrdi da je hrana biljnog porijekla 'posebno formulirana da imitira okus, teksturu i cjelokupno iskustvo životinjskih proizvoda. To je svakako učinkovitiji način smanjenja potražnje za mesom i mliječnim proizvodima od jednostavnog poticanja ljudi na vegetarijanstvo.

Studija, koju su proveli psiholozi sa Sveučilišta u Bathu, zaključuje da biljne zamjene za meso i mliječne proizvode nude zdravije i ekološki održivije rješenje koje uzima u obzir preferencije i ponašanje potrošača. Pregled je ispitao 43 studije o utjecaju hrane biljnog podrijetla na zdravlje i okoliš, kao i stavove potrošača. Jedno je istraživanje pokazalo da su gotovo 90% potrošača koji su jeli biljno meso i mliječne proizvode zapravo bili mesojedi ili fleksitarijanci; drugi je otkrio da biljni proizvodi sa sličnim okusom, teksturom i cijenom prerađenom mesu imaju najbolje šanse zamijeniti meso. Rad je također otkrio da su ti biljni proizvodi uzrokovali niže razine emisija stakleničkih plinova od životinjskih proizvoda koje su zamjenjivali. Jedan je rad otkrio da bi zamjena 5% njemačke konzumacije govedine s proteinima graška mogla smanjiti emisije CO2 do osam milijuna tona godišnje. Drugi je otkrio da su u usporedbi s hamburgerima od goveđeg mesa, hamburgeri od biljnog podrijetla povezani s do 98% manje emisije stakleničkih plinova.

Autori izvješća sugeriraju da proizvodi biljnog podrijetla općenito zahtijevaju mnogo manje poljoprivrednog zemljišta, trebaju manje vode i uzrokuju manje onečišćenja od životinjskih proizvoda. Studije koje su se usredotočile na zdravstvenu ispravnost proizvoda biljnog podrijetla također su otkrile da imaju bolje nutritivne profile u usporedbi s proizvodima životinjskog podrijetla, pri čemu je jedan rad otkrio da je 40% konvencionalnih mesnih proizvoda klasificirano kao ‘manje zdravo’ u usporedbi sa samo 14% biljnih proizvoda. zasnovane na alternativama koje se temelje na modelu profiliranja hranjivih tvari Ujedinjenog Kraljevstva. Drugi su otkrili da su meso i mliječni proizvodi biljnog podrijetla dobri za mršavljenje i izgradnju mišićne mase te da se mogu koristiti kao pomoć ljudima s određenim zdravstvenim problemima. Proizvođači hrane bi mogli dodati sastojke kao što su jestive gljive, mikroalge ili spirulina u hranu biljnog podrijetla, pojačavajući svojstva kao što su aminokiseline, vitamini B i E i antioksidansi. Buduće inovacije u obradi i sastojcima vjerojatno će dovesti do daljnjih poboljšanja prehrane.

Sve više vidimo kako biljni proizvodi mogu odvratiti potražnju od proizvoda životinjskog podrijetla privlačeći tri bitna elementa koja potrošači žele: okus, cijenu i praktičnost. Unatoč nevjerojatnom napretku koji su proizvođači biljnog podrijetla postigli posljednjih godina, još uvijek postoji ogroman potencijal za poboljšanje njihova okusa, teksture i načina kuhanja. Također postoji ogroman potencijal za inovacije sa sastojcima i procesima za poboljšanje njihovih nutritivnih svojstava na primjer, povećanjem sadržaja vitamina.

PHOTOS BY: Unsplash, Pexeles / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.