Kad ljetne temperature počnu divljati, trudimo se pronaći načine kako unutrašnjost svoga doma zadržati na ugodnoj temperaturi. No, osim standardnih klima-uređaja i ventilatora, koji troše električnu energiju, i određene biljke mogu rashladiti vaš prostor. Ne samo što čiste zrak i uljepšavaju vaše okruženje, neke vrste biljaka pravi su mali zeleni klima-uređaji.
Biljke, koje ispuštaju višak vode iz lišća, na ovaj način hlade sebe, ali i prostor u kojemu se nalaze. Važno je samo da ih redovito zalijevate i brišete prašinu s njihova lišća kako bi ovaj proces bio što učinkovitiji. Također, postavite biljke blizu prozora ili u dijelove sobe gdje je cirkulacija zraka najbolja.
Aloe vera
Iako aloe vera bolje uspijeva na otvorenome, uspješno je možete uzgajati i u svome domu. Postavite je na osunčano mjesto, pokraj prozora.
Kako ova biljka ima kraći korijen, posadite je u širokoj i plitkoj tegli. Aloe vera ne treba puno vode pa budite pažljivi kod zalijevanja – tijekom ljeta dovoljno je jedanput tjedno, a u zimskim mjesecima čak jednom mjesečno.
Fikus Benjamin
Niti fikus Benjamin nije prezahtjevan za uzgoj i održavanje. Kako voli sunce, najbolje uspijeva na osunčanome mjestu u domu.
Biljka s lakoćom podnosi visoke temperature, a ne morate je niti često zalijevati. Jedino sa zalijevanjem trebate biti pažljivi jer previše vode može uzrokovati truljenje korijena i propadanje biljke. Fikus zalijevajte samo kad primijetite da je zemlja potpuno suha.
Palma sreće
Palma je tropska biljka pa je savršena za uzgoj na visokim temperaturama i ne traži puno vode. Ova biljčica snižava temperaturu u stanu i za nekoliko stupnjeva. Odgovara joj indirektno svjetlo, ali može uspijevati i u laganoj polusjeni.
Zalijevajte je samo kada primijetite da je zemlja suha, a to je jedanput tjedno, a zimi čak jednom mjesečno.
Kućna paprat
Paprat je vrlo korisna biljka jer, osim što snižava temperaturu, i čisti zrak u prostoriji u kojoj se nalazi. Kad je riječ o uzgajanju i održavanju, ova biljka nije zahtjevna. Uspijeva na polusjenovitome mjestu u stanu, ali daleko od radijatora ili klime. Ne stavljajte je niti u neposrednu blizinu prozora ili vrata jer je osjetljiva na propuh.
Što se tiče zalijevanja, nešto je zahtjevnija jer ima veću potrebu za vlagom pa ju je, uz često zalijevanje, potrebno i povremeno prskati vodom. To je posebno važno za vrućih, ljetnih dana.
Fikus gumijevac
Još jedan fikus ulazi na popis “rashlađivača”. Ovu prekrasnu biljku krase veliki listovi, koji dolaze u raznim nijansama zelene te u šarenoj boji. Što biljka ima više listova, to će bolje rashladiti prostoriju u kojoj se nalazi.
Fikus gumijevac upija vodu kroz korijenje, a zatim otpuštati vlagu kroz pore na donjoj strani listova.
Važno je biljku pravilno zalijevati, što znači da ako pretjerate s vodom, ona će brzo istrunuti. No ako je rijetko zalijevate, listovi će otpasti. Preporučuje se da biljku posadite u posudu s rupicama pa joj omogućite da upije vode koliko joj je potrebno.