S početkom ljeta dolaze i muhe, kojima je omiljena zabava letjeti iznad vaših namirnica i zabijati se u prozorska stakla. One ulaze kroz male otvore, ali teško izlaze iako im širom otvorite prozore. Možete hermetički zatvoriti stan ili kuću i ne puštati unutra ni muhe ni zrak, ali to nije baš neki način života, zar ne? Ili, možete posegnuti za hrpom štetnih kemikalija, čije nazive ne znate ni izgovoriti, provesti ljeto mašući krpama i tjerajući muhe – kad malo razmislite, i nisu neke opcije. Imate pametnijeg posla.
Postoje prirodna rješenja i načini kako otjerati muhe, a osim što su zdravije alternative, cjenovno su prihvatljivije od onih komercijalnih rješenja.
Posadite bosiljak
Muhe mrze miris bosiljka. Postavite nekoliko biljaka u svoju kuhinju i otjerat ćete ove dosadne zujalice. Osim toga, bosiljak može poslužiti i kao odličan dodatak jelu, zar ne?
Klinčići
Muhe bježe od mirisa klinčića. Stavite zdjelu suhih klinčića u svaku sobu gdje imate problema s muhama i gledajte kako nestaju! Iako je učinkovito, ovo nije dobro rješenje ako vi i sami ne volite miris klinčića.
Menta, lavanda i neven
Posadite ove biljke u svom vrtu ili u posude, koje rasporedite po terasi, balkonu ili čak u zatvorenom prostoru.
Cimet
Možete ga koristiti tako da u 2 dcl vode prokuhate 1 žličicu cimeta, tekućinu ohladite i stavite u bočicu s prskalicom, pa s vremena na vrijeme poprskate prpstor u kojem boravite.
Eterična ulja lavande, eukaliptusa, metvice i limunske trave
Možete ih staviti u difuzor ili razrijediti s vodom i staviti u bočicu s prskalicom te poprskati prostorije u kje muhe dolaze.
Jabučni ocat
Muhe vole miris jabuka i octa. Napravite klopku miješajući jabučni ocat s prirodnim tekućim sapunom. Mješavinu stavite u zdjelicu. Muhe će biti privučene mirisom, ali će ostati zarobljene u zdjeli.
I na kraju, uvijek držite prostor čist, bez ostataka hrane po površinama. Muhe privlači otpad pa pazite da su svi spremnici za smeće pokriveni, a narezano voće zaštićeno ili ga spremite u hladnjak.