Mogu li vjetroelektrane na moru spasiti koraljne grebene?

GREEN_300_listici_sredina

Višestruka korist

Vjetroturbine, koje su već kamen temeljac zelene energije, sada bi se mogle koristiti za spašavanje svjetskih koraljnih grebena od razornih učinaka klimatskih promjena s novim projektom koji nastoji uzgajati koralje na njima i oko njih.

Projekt ReCoral tvrtke ØrstedTM nada se da će temelji vjetroturbina pružiti “sigurno utočište” za rast i procvat koralja, a ovog ljeta testira koncept na četiri vjetroturbine na Tajvanu. “Temelji vjetroturbina na moru pružaju jedinstveno okruženje u kojem koralji mogu rasti dovoljno blizu površine da primaju dovoljno sunčeve svjetlosti, ali bez izlaganja visokim temperaturama. To ograničava rizik od izbjeljivanja koralja”, rekao je Ørsted, a prenosi ITV.

Može li ovaj projekt pomoći u obnovi i regeneraciji svjetski ugroženih koraljnih grebena – i kako će funkcionirati?

Ideja koja stoji iza projekta je iskoristiti višak autohtonog mrijesta koralja, prikupljenog nakon što je isplivao na obalu, i koristiti ga za uzgoj kolonija koralja na temeljima vjetroturbina na moru. Ideja se testira ovog ljeta, kada će ReCoral tim i njihovi kolege iz Centra za istraživanje morske biologije Penghu odnijeti desetke tisuća ovih ličinki koralja na temelje četiri vjetroturbine na moru na Tajvanu. Nadamo se da će se ove ličinke uspjeti nastaniti na temeljima i početi se razmnožavati. Zreli koralji će osloboditi svoj vlastiti mrijest, koji bi se mogli nositi oceanskim strujama kako bi se prirodno smjestili drugdje, kažu istraživači.

Vjetroelektrane na moru nude relativno stabilne temperature vode koje će ograničiti rizik od izbjeljivanja koralja i omogućiti rast zdravih koralja na temeljima vjetroturbina. Koralji će se uzgajati blizu površine vode kako bi se osiguralo dovoljno sunčeve svjetlosti.
U 2021. godini, ReCoral tim je po prvi put uspješno uzgajao mlade koralje na podvodnim čeličnim i betonskim podlogama u testnom postrojenju na obali. Umjesto uklanjanja bilo čega iz postojećih koraljnih ekosustava, ReCoralov neinvazivni pristup oslanja se na skupljanje viška snopova koraljnih jajašaca koji se ispiru na obalu i inače ne bi preživjeli.

Mads Nipper, predsjednik grupe i izvršni direktor Ørsteda, rekao je: “Kako bismo zaustavili klimatske promjene i stvorili održivu budućnost za planet, njegove ekosustave i njegove ljude, moramo ubrzati prijelaz s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije. Vlade pripremaju značajnu ekspanziju energije vjetra na moru i uvjeren sam da, ako se radi kako treba, izgradnja vjetroelektrana na moru može podržati i poboljšati biološku raznolikost oceana.”

Prema Programu UN-a za okoliš, koraljni grebeni pružaju stanište za oko 32% svih morskih vrsta i od njih korist imaju milijarda ljudi diljem svijeta, izravno ili neizravno. Koraljni grebeni su među najraznovrsnijim i najvrjednijim ekosustavima na planetu, ali su ugroženi zbog zagrijavanja mora uzrokovanog klimatskom krizom. Sve topliji oceani uzrokuju izbjeljivanje koralja. Tada se koralji liše svojih živih boja i postanu bijeli, što je proces koji ugrožava opstanak ekosustava koraljnih grebena. Šteta je toliko rasprostranjena da je Međunarodna unija za očuvanje prirode koralje proglasila ugroženom vrstom.

PHOTOS BY: Unsplash; Instagram; orsted.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.