Tijekom snažnih potresa magnitude 6,4 i 5,8 po Richteru, koji su u ponedjeljak ponovno pogodili Tursku na nebu su se pojavili bljeskovi plavičaste svjetlosti. Riječ je o tragovima na nebu koji su se pojavili i nakon prvog potresa od 7,8 po Richteru prije dva tjedna. Brojne su spekulacije oko toga što bi plava svjetlost mogla značiti, a znanstvenici imaju nekoliko objašnjenja za ovaj fenomen.
Svjetlosna pojava dolazi zbog električnih svojstava stijena na tlu, objasnio je znanstvenik i NASA-in istraživač, Friedemann Freud, u intervju za National Geographic.
Prema njemu, potresi oslobađaju električne naboje iz stijena, koje odašilju plavu i zelenu svjetlost prema nebu.
“Kao da ste uključili bateriju u Zemljinoj kori“, slikovito je opisao.
What is the blue light?!#earthquake #Turkey #Syria_earthquake #Syria #EarthquakeTurkeySyria pic.twitter.com/K2cObx9LxS
— ayham marjeh أيهم بني المرجة (@Ayhammarjeh) February 20, 2023
Eksplozije generatora
S druge pak strane, neki geolozi smatraju da svjetlost nema nikakve veze s tlom. Naprotiv, oni tvrde da je riječ o eksplozijama koje dolaze iz generatora i drugih energetskih sustava tijekom potresa, a koje se onda mogu vidjeti na noćnom nebu.
No postoje studije koje i ovu tvrdnju osporavaju. Naime, prema studiji sa Sveučilišta Rutgers u New Jerseyju, zrnca različitih materijala, poput brašna, plastike i gipsa, stvaraju napon kada se protresaju. Znanstvenici su ovaj učinak pripisali trenju između zrna materijala.
The blue light that was seen shortly before the earthquake in the Syrian coast and was also seen in Turkey!
What is under the ground!!!!! Allah suffices me, and He is the best disposer of affairs ☹️🤲🏻 pic.twitter.com/0dytIXSAXH— #Liverpool 1Nassif ayahy (@AyahyNassif) February 20, 2023
Postoji i teorija prema kojoj se, tijekom tektonskih poremećaja, stvara tzv. piezoelektrični učinak tijekom kojeg stijene, koje sadrže kvarc, proizvode jaka električna polja kada su kompresirane na određeni način.
Ove teorije teško je dokazati, jer su “potresna svjetla”, kao i potresi tijekom kojih se pojavljuju, izrazito nepredvidljiva i kratkog trajanja.
Godinama zbunjuju znanstvenike
Kada je 2017. potres magnitude 8,1 pogodio Meksiko, na društvenim mrežama pojavile su se jezive slike zelenih i plavih svjetala na nebu. Takozvana “svjetla potresa“ u Meksiku bila su još jedan misteriozni primjer fenomena koji je zbunjivao stručnjake stotinama godina.
Problem je što svjetlost nakon potresa ne izgleda nužno isto. To je kroz povijest pokretalo niz različitih teorija o tome što je uzrok svjetlosti. Od običnih munja na nebu pa sve do NLO-a.
Freund i kolege proučili su 65 izvještaja o takvim svjetlima koji sežu čak do 1600. godine, objavivši svoja otkrića u Seismological Research Letters 2014. godine.
No, do danas nema jasnog objašnjenja što uzrokuje misterioznu svjetlost.