Znanstvenici su došli do novog neobičnog otkrića vezanog za Stonehenge otkrivši da je zapravo škotskog, a ne velškog podrijetla. Istražujući kemijski i mineralni sastav, identificirali su da je njegovo najbliže podudaranje s tlom na području krajnjeg sjevera Škotske.
Ovo nevjerojatno otkriće zapanjilo je znanstvenike i ujedno razbilo nekoliko stoljeća dugo vjerovanje o porijeklu stijene u središtu prethistorijskog spomenika, piše Independent.
Iako se još uvijek ne može sa sigurnošću potvrditi kada je ovaj divovski kamen stigao na Salisburyjsku ravnicu u Wiltshireu, stručnjaci vjeruju da je to bilo nekad u periodu između 2620. i 2480. godine prije naše ere. Raspravlja se i je li danas horizontalno postavljen kamen nekad davno stajao uspravno.
Kako je ondje dospio?
Ovo otkriće sada implicira na to da je kamen prenesen sa znatno dalje lokacije i to najmanje 700 kilometara.
Jedan od koautora studije objavljene u časopisu Nature, Robert Ixer, istaknuo je da ovaj zaključak otvara pitanje kako se tako velik kamen prenio iz tako velike udaljenosti, kao i zašto je to uopće učinjeno. “Ova otkrića imaju velik utjecaj na razumijevanje neolitičkih zajednica, razinu njihove povezanosti i njihovih prometnih sustava”, kazao je.