Naš planet, Zemlja, nije oduvijek bila kao što izgleda danas. U svojoj unutrašnjosti ona se stalno kreće i mijenja, a promjene su očite ako se gleda vremensko razdoblje od nekoliko milijuna godina. Geolozi iz Australije i Kine nedavno su objavili s vizualnim prikazom svih promjena kroz koje je prošla Zemlja u 1,8 milijardi godina, i to ubrzano, u jednoj minuti.
Kontinentalne ploče su se pomicale, a prije 200 milijuna godina pojavio se superkontinent Pangea, koji je postojao u doba dinosaura. Potom su bili superkontinenti Nuna pa Rodinija pa je između gotovo milijardu godina bilo razdoblje tektonske neaktivnosti.
No znanstvenici su pretpostavili i kako će Zemlja izgledati u budućnosti. U istočnoj Africi bi za 5 do 10 milijuna godina golemi rascjep mogao uzrokovati odcjepljenje dijela kontinenta i stvaranje novog oceana.
Znanstvenici predviđaju da bi se za oko 200 milijuna godina mogao formirati i superkontinetnt – Amazija, gdje se svi kontinenti osim Antarktike grupiraju oko Sjevernog pola, ili Aurica, gdje bi se kopnene mase okupile blizu ekvatora.