Europska komisija (EK) u četvrtak je odobrila hrvatsku državnu pomoć u iznosu od 179.5 milijuna eura za projekt robotaksija koji razvija inovator i poduzetnik Mate Rimac. Riječ je o iznosu koji će biti u obliku izravne bespovratne potpore i pokriti oko 45 posto prihvatljivih troškova.
Pri tome, ako se projekt pokaže vrlo uspješnim i ostvari dodatnu zaradu, korisnik će dio primljene pomoći vratiti državi.
Kako navodi Jutarnji, riječ je o projektu šire urbane mobilnosti u Zagrebu koji će korisnicima omogućiti kombiniranje više načina prijevoza putem jedinstvene platforme. Ako bude uspješan, model bi se mogao proširiti na druge gradove u Europskoj uniji.
Cilj potpore je podržati tvrtku P3M (Project 3 Mobility LLC) u razvoju usluge koja se temelji na potpuno autonomnom električnom vozilu, tzv. robotaksiju.
‘Veliki trenutak za nas’
“Ovo je za nas veliki trenutak. Proces odobravanja projekta u tijelima Europske unije bio je iznimno dug i zahtjevan, sve zajedno trajalo je preko dvije godine od kada smo počeli razgovarati o projektu. Ponosni smo što smo uspješno ispunili sve kriterije i pred domaćim i EU institucijama pokazali vrijednost našeg projekta. Kroz dvije godine bilo je potrebno detaljno opravdati usklađenost našeg projekta s ciljevima europske zelene tranzicije, ali i pokazati dodanu vrijednost u cijelom nizu društvenih aspekata, sve kako bi opravdali financijsku potporu od strane EU za njegov razvoj“, kazao je Marko Pejković, glavni izvršni direktor (CEO) Project 3 Mobilityja.
Istaknuo je pri tome da je ova potpora samo dio sredstava potrebnih za razvoj projekta. Naime, Project 3 Mobility će prije izlaska na tržište investirati još minimalno 350 milijuna eura vlastitih sredstava, pri čemu je dio sredstava već primljen od privatnih investitora, a dio će biti prikupljen u sljedeće dvije godine.
Rješenje za urbanu mobilnost
P3M osnovali su Mate Rimac, Marko Pejković, direktor za strategiju u Rimac Automobilima i Adriano Mudri, glavni dizajner u Rimac Automobilima.
Projekt će se djelomično financirati iz Instrumenta za oporavak i otpornost (RRF), nakon što je EK pozitivno ocijenila nacionalni hrvatski plan.
Europska komisija utvrdila je da je mjera razmjerna te da neće imati nepotrebne negativne učinke na tržište i trgovinu na području EU. Osim toga, Europska komisija je utvrdila da je mjera potrebna i prikladna za potporu razvoju inovativnih rješenja za urbanu mobilnost, čime se pridonosi strateškim ciljevima EU-a povezanima s digitalnom tranzicijom.
Izvršno tijelo EU-a je također zaključilo da će potpora olakšati razvoj gospodarske aktivnosti i imati „poticajni učinak” budući da korisnik ne bi ulagao u projekt bez javne potpore.